Książką po mapie

Książką po mapie – Niemcy

10 grudnia 2018
Kolejka po wurst

pexels.com

Dziś zwracam wzrok na zachód i szukam ciekawych lektur napisanych przez autorów z Niemiec. Wybór, jak zwykle, jest totalnie subiektywny, a zasada jest tylko jedna – omijam oczywiste pozycje, nie znajdziecie więc tu Goethego czy Grassa. Lass uns etwas lesen!

1. Czerwień rubinu (tom 1 Trylogii Czasu), Kerstin Gier

empik.com

Kerstin Gier, znana z powieści dla kobiet, stworzyła młodzieżową Trylogię Czasu. Dzięki temu stała się jedną z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek. Zwykle to, co popularne, nie jest specjalnie wymagające. Nie inaczej jest w przypadku Czerwieni rubinu – świetna, wciągająca i rozrywkowa pozycja dla nastolatków twierdzących, że nie przepadają za czytaniem – może zmienić ich zdanie.

O książce: Szesnastoletnia Gwen i żyje w cieniu swojej kuzynki Charlotte, przygotowywanej od dziecka do prowadzenia niezwykłego życia. A jednak to niczym niewyróżniająca się Gwen odkrywa w sobie gen podróży w czasie i, of course, korzysta z niego. Ale, ale! Nie podróżuje sama – towarzyszy jej bucowaty dziewiętnastolatek Gideon. Ale kto się czubi, ten się lubi 😉

2. Każdy umiera w samotności, Hans Fallada

empik.com

Antyfaszystowska powieść oparta na prawdziwych losach Otto i Elisy Hampel, którzy rozprzestrzeniali w Berlinie antynazistowskie materiały. Sam autor przeżył drugą wojnę światową i zmarł kilka tygodni przed publikacja tej powieści w 1947, po burzliwym życiu, pełnym uzależnień i problemów natury psychicznej. Każdy umiera w samotności to trudna książka, ale takie zwykle najbardziej zapadają w pamięć.

O książce: Syn Anny i Otto Quanglów umiera na wojnie. Jego śmierć odciska na rodzicach tak ogromne piętno, że decydują się na ryzykowne kroki mające na celu walkę z ideologią Hitlera. W uczęszczanych miejscach Berlina zostawiają antynazistowskie teksty na kartach pocztowych. Jednak nawet w tej samej kamienicy co Quanglowie mieszkają fanatycy Hitlera, nietrudno więc wpaść w ręce służb. A te za wszelką cenę chcą znaleźć winowajców.

3. Minuta ciszy, Siegfried Lenz

dobraliteratura.pl

Tylko 144 strony, a tyle uczuć.

O książce: 18-letni Christian jest zakochany w swojej nauczycielce angielskiego. Nie jest to jednak typowa relacja tego typu, gdzie jesteśmy świadkami potajemnych spotkań, ukradkowych spojrzeń, walki o uczucie wbrew normom społecznym. Od początku książki wiemy, że nie będzie happy endu –  Stella ginie śmiercią tragiczną, co dla Christiana oznacza koniec jego pierwszej miłości. Powieść wypełniona jest wspomnieniami Christiana w aurze subtelnego smutku.

4. Miasto śniących książek, Walter Moers

Miasto śniących książek, Walter Moers

publicat.pl

Książka składająca hołd książkom, czyli to co lubimy najbardziej!

O książce: Hildegunst Rzeźbiarz Mitów jest 77-letnim początkującym pisarzem. Poszukiwania autora poetyckiego dzieła, które dostał od swojego ojca, doprowadzają go do Księgogrodu. Wszyscy żyją tam dla i z literatury (to byłby dopiero raj na tym ziemiu). Ach, dodam też, że nie ma tam ludzi – Hildegunst również nie jest człowiekiem –  są za to przeróżne fantastyczne istoty. Ta książka to jedna wielka frajda dla czytelników – i fabularnie, i językowo.

5. Nocny pociąg do Lizbony, Pascal Mercier

Nocny pociąg do Lizbony, Pascal Mercier

wydawnictwoliterackie.pl

Czytaliście może Złodzieja Luster? Tam, podobnie jak w Nocnym pociągu (i książce powyżej :)), bohater wyrusza na poszukiwanie autora książki i jest w tym zaskakująco wytrwały. 54-letni Raimund ma poukładane i całkiem niezgorsze życie, ale porzuca je pod wpływem starej książki znalezionej w antykwariacie. Ta podróż jest podróżą również metaforyczną, a poszukiwanie – poszukiwaniem siebie.

Amen 😉

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz