Lista za dwa trzysta

3 książki fantasy o zakazanej miłości

13 lutego 2019

A niech Cię gęś kopnie, Williamie Szekspirze.

Od Romea i Julii, przez Kopciuszka, do Belli i Edwarda – zakazana miłość zawsze budziła fascynację czytelników, i to właśnie między innymi Szekspirowi przypisuje się zasługę spopularyzowania tego motywu. Wystarczy chociażby sprawdzić, ile współczesnych wersji Romea i Julii powstało, czy to w literaturze, teatrze, czy kinie. Nie byłabym sobą, gdybym nie ponarzekała na Dzień Zakochanych, jakie to komercyjne i obrzydliwie słodkie święto, ale koniec końców idea nie jest zła. W ramach celebracji, bardziej idei niż samego święta, proponuję Wam króciutką listę pozycji fantasy o zakazanej miłości.

Zbuntowane anioły (II tom trylogii Magiczny krąg), Libba Bray

empik.com

Zaczynamy od powieści young adult łączącej w sobie fantasy i fikcję historyczną, drugiego tomu trylogii o Gemmie Doyle. Wychowana w Indiach, po śmierci matki zmuszona jest wstąpić do Akademii Spence w Londynie, gdzie otaczają ją dobrze wychowane rówieśnice. Z czasem dowiaduje się sekretów: z przeszłości Akademii Spence, własnej rodziny, oraz o organizacji zwanej Zakonem i o sobie samej, swoich niebezpiecznych umiejętnościach. Kartik, chłopak należący do Rakshana, ma za zadanie powstrzymać ją przed wykorzystywaniem tych umiejętności. I to właśnie Kartik jest naszym „zakazanym owocem”. Magiczny krąg to jedyna trylogia, którą przeczytałam dwa razy. Wciąga jak odkurzacz!

Beren and Lúthien, J.R.R Tolkien i Christopher Tolkien

czytam.pl

Miłość człowieka i elfki, na drodze której stanął ojciec Lúthien. Postawił Berenowi warunek niemal niemożliwy do spełnienia. Jest to historia z mitologii Sillmarillionu, której echa widzimy we Władcy pierścieni (analogiczna miłość Aragorna i Arweny). Poświęcenie wszystkiego, dosłownie wszystkiego – wieczności, życia – dla miłości – chyba bardziej romantycznie i tragicznie już się nie da. Książkę redagował syn Tolkiena, Christopher, zbierając teksty z zapisków ojca.

Pierwsze prawo magii, Terry Goodkind

rebis.com.pl

Kocham tę książkę miłością bezgraniczną. I taką samą kochają się jej bohaterowie. Richardowi, leśnemu przewodnikowi, zostaje powierzona misja uratowania Midlandów. Kahlan, spowiedniczka, ma mu w tym dopomóc. Jest przepotężną kobietą o mocy spowiadania – dotknięty i wyspowiadany przez nią człowiek traci duszę, wolną wolę – jego jedynym pragnieniem jest uszczęśliwianie swojej spowiedniczki. Jak można być w związku, jeśli z miłości swojego życia można uczynić kogoś zupełnie innego poprzez spowiedź? A jak można być w ogóle bez miłości swojego życia? Piękne, epickie fantasy o odwiecznej walce dobra ze złem, wolnej woli i obowiązku, a przede wszystkim, o sile miłości. P.S. Jest postać czarodzieja, który czyta z chmur nago stojąc na „chmurnej skałce” <3

Miłego 14-stego 😉

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz