Lista za dwa trzysta

Jeśli masz świąt po czubek choinki – 6 propozycji do czytania

22 grudnia 2018
https://nerdist.com/12-days-of-grumpy-cat-christmas-comics-3-a-3d-magic-eye-book/

Światełka, dzwoneczki, Maraja Keri, oblężenie sklepów. Kto ma dość, palec pod budkę!

Nie od dziś wiadomo, że dla wielu osób czytanie=nie przeszkadzaj mi bo oberwiesz książką po głowie a czytam siedmiusetstronicową. Zatem jest to idealna czynność, aby odizolować się od świątecznej gorączki. Poniższa lista zawiera książki z serii „a dajcie wy mi wszyscy święty spokój”.

1. Wszystko za życie, Jon Krakauer

ksiegarnia.proszynski.pl

A może by tak rzucić wszystko i pojechać na Alaskę? Chris McCandless tak właśnie zrobił. Oparta na faktach książka Krakauera opowiada o chłopaku, któremu teoretycznie nigdy niczego nie brakowało, z przyszłością. Chris jednak chciał czego innego – porzucił rodzinę, pieniądze, tę świetlaną przyszłość po to, żeby żyć samotnie na Alasce. Historia opowiada o jego podróży, życiu na miejscu i o nim samym, szukającym definicji szczęścia.

P.S. Polecam film Seana Penna oparty na książce i świetny soundtrack Eddiego Veddera.

2. Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać, Erling Kagge

muza.com.pl

Erling Kagge wydaje się być ekspertem od samotności – jest pierwszym człowiekiem na świecie, który odbył samotną podróż na biegun południowy. Jego cisza nie jest potocznie rozumianą cisza, brakiem hałasu. Jest wsłuchaniem się w siebie, wyłączeniem się, chociażby podczas zmywania naczyń (fajny wywiad dla Newsweeka). Kagge podkreśla, jak ważne są takie momenty i dlaczego. Książka na jeden wieczór – ma tylko 128 stron.

3. 100 wierszy, Emily Dickinson

Tym razem bez okładki – książka jest trudnodostępna i raczej szukałabym jej w bibliotekach, ewentualnie antykwariatach, nie w księgarniach. Wybór i tłumaczenie wierszy zawdzięczamy nieodżałowanemu Stanisławowi Barańczakowi. Opatrzył tomik również wstępem, który jest nudnawy, ale przedstawia nam kontekst twórczości poetki. Mamy tu sporo wierszy o samotności z wyboru, śmierci, wręcz agonii – w sam raz na święta 😉

4. Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze, Gail Honeyman

harpercollins.pl

Trochę mamy tutaj samotności, rutyny, zadowolenia z niezbyt rozbudowanych relacji międzyludzkich. Ale tę książkę rekomenduję raczej ze względu na to, że łatwo i szybko się czyta, można się więc zupełnie odciąż od świata zewnętrznego. 30-letnia Eleanor pracuje w biurze, żyje sama, unika socjalizowania się, weekendy spędzając z butelką wódki, i raczej nie dba o siebie. Jak głosi tytuł, „ma się całkiem dobrze”. Aaaale, całkiem dobrze nie równa się szczęściu. Przechodzimy więc z Eleanor przez bolesne, ale dobrze prognozujące zmiany.

5. American Psycho, Bret Easton Ellis

swiatksiazki.pl

Pieniądze, piękno, seks – Patrick Bateman ma wszystko, ale chce więcej. Znajduje to w odbieraniu innym życia. Tę pozycję rekomenduję ekstremalnym przypadkom. Jeśli fantazjujecie o uduszeniu Marai Keri, słysząc w radio „Olajłonforkrismasiźu” po raz tysięczny, może pomoże Wam czytanie o krzywdzeniu ludzi. Książka nie jest nowa (moja równieśniczka, piona!) i pewnie znacie też film na jej podstawie. Jednak naturalistyczne opisy w połączeniu tylko z wyobraźnią, bez wizji, robią chyba większe wrażenie.

6. Alone Time: Four Seasons, Four Cities, and the Pleasures of Solitude, Stephanie Rosenbloom [ENG]

penguinrandomhouse.com

Cztery pory roku w czterech różnych miastach. Trzy miasta, po których autorka podróżowała, i jedno, w którym mieszka na stałe. Tom zawiera zarówno wspomnienia z podróży i zwiedzania jak i rozmyślania nad robieniem rzeczy w pojedynkę. Co daje nam robienie rzeczy solo (czyli dlaczego macie rację mając wszystkich dość ;)), szczególnie podróżowanie? Dowiecie się z tej książki.

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz