Łamiące newsy Okołoksiążkowo

Podręczne pojawiły się na targach książki w Szardża

13 listopada 2018
Podręczne na targach książki w Szardża

https://www.thenational.ae/arts-culture/books/margaret-atwood-s-famous-dystopian-novel-the-handmaid-s-tale-is-available-in-arabic-for-the-first-time-ever-1.787747

10 listopada zakończyły się targi książki w Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas targów była premiera arabskiego tłumaczenia Opowieści podręcznej.

Nie była to jednak zwyczajna premiera. Na targach pojawiły się podręczne we własnej osobie – kobiety ubrane w czerwone stroje podręcznych, łącznie z nakryciami głowy ze specyficznymi „skrzydłami”. Stroje wzorowano na ich serialowej wersji.

Podręczne

https://www.thenational.ae/arts-culture/books/

Podręczne przechadzały się w dwóch równych rzędach, podobnie jak podręczne w serialu zrealizowanym przez Hulu. Jednak podręcznym z serialu nie wolno było posiadać ani czytać książek, a te na targach nosiły ze sobą świeżo wydrukowane arabskie wersje Opowieści.

Dystopijna powieść Margaret Atwood została wydana w 1985 roku. W fikcyjnej Republice Gileadzkiej płodne kobiety są traktowane jako narzędzie do rozrodu. Są własnością mężczyzn, którym mają urodzić dzieci, ale nie mają żadnych praw. June Osborne zostaje schwytana podczas próby ucieczki do Kanady i wyszkolona na podręczną. Trafia do domu komendanta Freda, wysoko postawionego urzędnika Republiki. Próbuje wyrwać się z jego władzy, ocalić swoje dzieci i wrócić do męża.

Powieść pokazuje, do czego może prowadzić fanatyczna religijność w połączeniu z władzą. Uświadamia, jak ważna jest walka o prawa obywatelskie i reagowanie na nadużycia ze strony władzy. W świetle wydarzeń w Polsce związanych np. z aborcją, temat trafia w dziesiątkę.

 

 

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz