Łamiące newsy Okołoksiążkowo

Ekranizacje książek w 2021 roku

12 grudnia 2020
ekranizacje książek 2021

Tło: freestocks,org

Które historie zostaną przeniesione z papieru na ekran w 2021 roku? Trochę tego jest! Oprócz kontynuacji Wiedźmina będzie debiutancka powieść Sally Rooney (yas, yas, yaaasss), Jodi Picoult, Kristin Hannah, Elena Ferrante… jest na co czekać!

Na początek mała aktualizacja zeszłorocznego wpisu o zapowiadanych ekranizacjach – przez pandemię wiele produkcji się opóźniło. W 2020 roku miały mieć premierę Śmierć na Nilu i Kobieta w oknie, ale przeniesiono je na 2021.

A teraz nowe zapowiedzi!

1. Słowik (Kristin Hannah), grudzień 2021*

Dakota i Elle Fanning zagrają główne role w

Dave Benett/Getty Images

Siostry Dakota i Elle Fanning zagrają, niespodzianka, siostry 🙂 Isabelle i Vianne w obliczu niemieckiej okupacji we Francji stają przed trudnymi wyborami – bezpieczeństwo i uległość, czy walka o kraj i wolność? Jedna z nich zmuszona jest być gospodynią dla niemieckiego oficera. Druga podejmuje współpracę z ruchem oporu, ryzykując nie tylko swoje życie. Wzruszająca, trzymająca w napięciu opowieść o ogromnym filmowym potencjale.

2. Firefly Lane (Kristin Hannah), luty 2021

Książka po polsku wychodzi dopiero 13 stycznia, ale Kristin Hannah już zdążyła sobie wyrobić reputację notorycznej bestsellero-twórczyni (wybaczcie tego słownego potworka). Netflix na jej podstawie stworzył 8-odcinkowy serial. Historia opowiada o dwóch kobietach przyjaźniących się od czasów szkolnych. Wielka przyjaźń Tully i Kate, Tej Popularnej i Tej Frajerki, trwa już 3 dekady. Czy przetrwa zdradę?

3. Ostatni list od kochanka (Jojo Moyes), marzec 2021

Felicity Jones i Shailene Woodley

Fairchild Archive/Penske Media/S

To kolejna produkcja Netflixa. Felicity Jones zagra Ellie, dziennikarkę pracującą nad odtworzeniem romansowego skandalu z listów kochanków sprzed lat. Shailene Woodley zagra jedną z „połówek” tego romansu.

4. The Tragedy of Macbeth, brak dokładnej daty premiery

Joel Coen i Frances McDormand

AP Photo/Andrew Medichini

Jest i klasyk! Szekspirowska tragedia reżyserowana przez Joela Coena z rolami m. in. Denzela Washingtona (tak, w roli tytułowej), Brendana Gleesona i, oczywiście, niezawodnej Frances McDormand. Ciekawe przedsięwzięcie, biorąc pod uwagę to, że dość niedawno oglądaliśmy inną adaptację Makbeta (z Fassbenderem, w 2015 roku).

5. Iskra światła (Jodi Picoult), brak dokładnej daty premiery

Ma to być mini-serial. Szczerze mówiąc, wątpię, że zobaczymy go w przyszłym roku – nie ma nawet ogłoszonej obsady (oprócz jednej osoby – Joey King). Jeśli chodzi o tematykę, jest bardzo a propos ostatnich miesięcy. Akcja dzieje się w klinice ginekologicznej. Mężczyzna z bronią bierze zakładników, wśród których jest 15-letnia córka policyjnego negocjatora, pracującego na miejscu. Aborcja, prawa matki i prawa nienarodzonych dzieci, rodzicielstwo ogólnie – Picoult nie stroni od trudnych tematów.

ksiegarnia.proszynski.pl

6. Conversations With Friends (Sally Rooney), brak dokładnej daty premiery

Conversations with friends

penguinrandomhouse.com

I to jest to, na co czekam najbardziej. Jeśli ekranizacja debiutu Rooney będzie równie udana, co ekranizacja jej Normalnych ludzi, jesteśmy w domu 🙂 Uwielbiam tę autorkę! Nie ma jeszcze ogłoszonej obsady, ale wiadomo, że produkcją zajmie się Hulu i będzie to 12-odcinkowy serial. Do poczytania, o czym jest ta historia, odsyłam do mojego tekstu o książce. Myślę, że możemy się wkrótce spodziewać jej polskiego wydania po sukcesie Normalnych ludzi.

7. Cień i kość (Leigh Bardugo), brak dokładnej daty premiery

Obsada serialu

Netflix

No dobra, na to czekam równie bardzo. Dopiero niedawno przeczytałam duologię Szóstka wron, ale pisarstwo Bardugo pokochałam z miejsca! Netfliksowska produkcja będzie serialem i ma łączyć w sobie wydarzenia z tej właśnie duologii oraz połączonej z nią trylogii Grisza. Docelową grupą odbiorców teoretycznie jest młodzież, ale jeśli chodzi o książki, takie staruchy jak ja też mogą się w nich zakochać. Z serialem, patrząc na obsadę, może być trochę gorzej – sami młodzi i piękni 😉 Można się spodziewać więcej niż jednego sezonu.

Oficjalna strona na Netlixie:  Cień i kość

8. Córka (Elena Ferrante), brak dokładnej daty premiery

soniadraga.pl

Leda po wyjeździe z kraju swoich dwóch dorosłych córek czuje się… oswobodzona. Na wakacjach poznaje rodzinę, której dziecko gubi się w tłumie. To wydarzenie i jego następstwa stają się dla Ledy czasem patrzenia wgłąb siebie, analizowania wyborów jako matka, kobieta. Ferrante znana jest z pięknej prozy. Czy adaptacja Córki też będzie piękna? Niełatwe zadanie przed filmowcami, bo akcji w tej książce jest niewiele. Główną rolę ma zagrać znakomita Olivia Colman, reżyseruje Maggie Gyllenhaal.

9. Daisy Jones & The Six (Taylor Jenkins Reid), brak dokładnej daty premiery

Daisy Jones & The Six okładka

czwartastrona.pl

Książka zebrała wiele pozytywnych recenzji, ale głównie za granicą. W Polsce nie zrobiła (jeszcze) furory. A opowiada historię zespołu rockowego w Los Angeles, w latach 70. i historię jego nagłego końca. Próbowałam czytać książkę, niepodpasowała mi forma.

Inne warte uwagi zapowiedzi

Warto zwrócić też uwagę na tytuły: Na ostrzu noża, Czas krwawego księżyca (Scorsese reżyseruje), Autostopem przez Galaktykę, drugi sezon Wiedźmina, Chłopiec zwany Gwiazdką, Świeży.

Ciekawe, jak wiele z tych zapowiedzi rzeczywiście zobaczymy w przyszłym roku!

 

*daty według premier w kraju produkcji

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz