Okołoksiążkowo

Gwiazdy czytają, czyli kluby książki znanych ludzi

25 czerwca 2019
Reese Witherspoon

Źródło: https://www.epl.ca/wp-content/uploads/sites/18/2018/03/reese-witherspoon-book-club-850x560.jpg

Ostatnimi czasy coraz głośniej robi się o klubach książki zakładanych przez gwiazdy, głównie za sprawą Reese Witherspoon – to jej wybory czytelnicze zdobywają wielką popularność i są ekranizowane (np. Wielkie kłamstewka zrealizowane przez HBO – ta sama autorka niedawno wydała nową książkę, o czym przeczytacie tu). Niektóre wydawnictwa zdecydowały się nawet na naklejki na książkach, ogłaszające, że Reese wybrała je jako lekturę w swoim klubie.

Kto był pierwszy?

Wróćmy jednak do początków historii tzw. celebrity book clubs. Kto był pierwszy? Otóż była to Oprah Winfrey, w 1996 roku. W swoim programie The Oprah Winfrey Show stworzyła segment poświęcony książkom. Co miesiąc wybierała jedną pozycję. Klub kilkukrotnie zawieszał działalność, między innymi w 2011 roku, jednak około rok później wrócił, jako pierwszą książkę wskazując „Dziką drogę” Cheryl Strayed (która została potem zekranizowana, a główną rolę zagrał nie kto inny jak Reese Witherspoon!).

Klub Oprah okazał się strzałem w dziesiątkę. Był szansą dla autorów i wydawnictw – pozycje wybierane przez Oprah automatycznie lepiej się sprzedawały i to nie tylko w Stanach. Podobnie jak u Reese, wydawcy informują o wyborze Oprah umieszczając naklejki na okładkach książek. Wiele z jej wyborów zostało zaadaptowanych jako filmy. Nie zawsze jednak było cukierkowo – niektórzy autorzy nie życzyli sobie, by ich książki zostały wybrane przez showmankę. Jonathan Franzen, na przykład, stwierdził, że owszem, Oprah wybrała kilka dobrych książek, ale wybrała również wiele słabych i on nie chciałby, aby jego dzieło znalazło się w tym gronie.

Najpopularniejsze celebryckie kluby książki

Wróćmy jednak do meritum – poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych klubów książki gwiazd, z krótkim opisem i linkami. Wszystkie są prowadzone w języku angielskim.

1. Oprah’s Book Club

wikipedia.org

Dość szczegółowy opis znajdziecie powyżej. Oprah umieszcza na stronie krótki filmik, w którym mówi o wybranej książce, rozmawia z autorami. Na stronie znajdują się tez przewodniki czytelnika – zawierają sugestie rozważań i tematów do dyskusji. Ostatnia książka została wybrana w czerwcu tego roku, klub nie jest więc bardzo aktywny.

 

 

 

 

2. Our Shared Shelf

twitter.com/oursharedshelf

Feministyczny klub książki Emmy Watson, prowadzony w formie grupy na Goodreads.

Aby dołączyć, wystarczy założyć tam konto i dołączyć do grupy. Emma wybiera książkę raz na 2 miesiące i standardowo po lekturze następuje dyskusja w grupie, czasami wywiad z autorem lub autorką.

 

 

 

 

 

3. Jimmy Fallon Book Club

Nazwa mówi sama za siebie. Póki co w fazie raczkującej, zaczynał jako część programu Fallona, The Tonight Show Summer Reads. Link prowadzi do strony fanowskiej, gdzie znajdziemy m.in. opisy książek i coś w rodzaju przewodników czytelniczych (ten na przykład ma w sobie tematy dyskusji, drinki inspirowane książką i grę – looks fun!).

 

 

4. Belletrist

belletrist.com/

Klub Emmy Roberts.

Co miesiąc wybierana jest książka oraz niezależna księgarnia do przedstawienia czytelnikom. Szczerze mówiąc, oprócz tej jednej zasady, trudno jest mi się zorientować, co dalej – na  przykład czy i gdzie odbywa się dyskusja. Na pewno klub ma swoje konto na Instagramie i bloga.

 

 

5. Reese’s Book Club

karinadiscoversdallas.com

Klub Reese Witherspoon.

Na podlinkowanej stronie oraz Instagramie, Facebooku i Goodreads co miesiąc ogłaszana jest wybrana książka, dyskusje odbywają się na trzech ostatnich. Nie znalazłam informacji o przewodniku czytelnika, tematy dyskusji są sugerowane przez adminów klubu oraz czytelników.

 

 

 

 

 

6. Between Two Books

Klub piosenkarki Florence Welch.

Klub działa głównie na Facebooku i Instagramie. Lektury rekomendują również znani znajomi Florence – Nick Cave, Greta Gerwig i inni.

7. Life’s Library

store.dftba.com/collections/lifes-library-book-club

Klub Johna Greena, o którym napisałam oddzielny tekst. Podchodzę do niego sceptycznie, ponieważ Green zamierza na nim zarabiać. Istnieje opcja darmowego członkostwa, ale niesmak pozostaje, przynajmniej u mnie. Fajne jest natomiast to, że wybierane książki muszą być starsze niż rok, jest więc większa szansa, że są już przetłumaczone.

 

 

 

8. Gates Notes

gatesnotes.com/Books

Jest jeszcze „nie do końca klub” książki Billa Gatesa, blog Gates Notes. Umieszczane są tam recenzje, podobno pisane przez samego Gatesa. Od powyższych klubów książki odróżnia go też wybór lektur – mniej powieści, więcej literatury faktu, biznesowej, psychologicznej itd.

 

 

 

Osobiście mam nieodparte wrażenie, że w większości przypadków te kluby mają przynosić „założycielom” korzyści finansowe i promowanie siebie, czy swoich własnych książek. Chyba najmniej kole mnie to w oczy u Emmy Watson. Nie ulega wątpliwości, że jest to trend, moim zdaniem dobry – w końcu szerzy kulturę czytania. Ciekawe, kiedy ten trend wejdzie do naszego pięknego kraju.

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz