Powieści i poezja Rekomendacje

„Harda”, Elżbieta Cherezińska

27 listopada 2018
"Harda", Elżbieta Cherezińska

znak.com.pl

Harda ma być opowieścią o tym, jak ważne w historii były kobiety, choć wciąż pozostawały w cieniu mężczyzn. Niewątpliwie wiele zależało od tego, że były kobietami i można je było korzystnie wydać za mąż, ale niewiele zależało od nich. Tytułowa Harda Pani, córka Mieszka, Świętosława, brała sprawy w swoje ręce kiedy tylko mogła, ale czy udało jej się być bardziej niezależną niż innym kobietom jej epoki?

W książce znajdziecie mnóstwo historycznych postaci, o wiele bardziej zapamiętywalnych niż w podręcznikach historii, ale też mocno podkoloryzowanych. Powieść kreuje Mieszka i Bolesława Chrobrego jako mężnych, honorowych ludzi, którzy jednak nie cofają się przed drastycznymi środkami, jeśli na szali znajduje się przyszłość rodu. Opisane są relacje krajów i księstw oraz zawiłości ówczesnej polityki. Dania, Szwecja, Norwegia, Czechy, Cesarstwo. Gdzie jest miejsce dla księstwa Piastów? Piastowie sami robią dla siebie miejsce!

Czymże jednak byłyby królestwa i księstwa bez miłosnych historii? W Hardej jeden mężczyzna skrada serce trzech sióstr. Czy Harda bierze sprawy w swoje ręce również w kwestii miłości? Tego nie zdradzę.

3 słowa kluczowe: Piastowie, siła, obowiązek

3 cechy książki: tu niestety Harda mnie pokonała, nie potrafię wskazać trzech wyjątkowych cech (to chyba niezbyt dobrze)

Cytat do zapamiętania: „Serce królowej należy do królestwa.”

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz