Letnie czytanie Rekomendacje

„Jeszcze jeden uśmiech”, M. Majcher – letnie czytanie 3

22 sierpnia 2020
Napis Letnie czytanie "Jeszcze jeden uśmiech", M. Majcher na tle hamaka

Background photo: freestocks.org

Trzeci odcinek Letniego czytania poleca się mamom i wszystkim tym, którzy nie raz pomyśleli „co za wyrodna matka”, albo spojrzeli z ukosa na kobietę ogarniającą krzyczące dziecko. O macierzyństwie i wszystkich jego blaskach i cieniach poczytacie w „Jeszcze jeden uśmiech” Magdaleny Majcher.

Fabuła:

Katowice. Przyszła mama postanawia otworzyć kawiarnię dla mam, gdzie będą mogły się spotkać i oddać dzieci pod opiekę profesjonalistów, żeby odpocząć, porozmawiać, ponarzekać, napić się kawy. Już po pierwszym spotkaniu grono mam zaprzyjaźnia się, choć każda z nich ma inną historię, inny charakter i wyznaje inne zasady wychowywania dzieci. Spotkania często są pełne napięcia – mamy wzajemnie się oceniają, nieraz spierają. Ale przede wszystkim się Wspierają – przyjaźń konsoliduje tragedia jednej z nich i jej dziecka. Kobiety jednoczą się w walce o dziewczynkę.

Bohaterki:

Monika – przebojowa bizneswoman, która zostaje samotną mamą na własne życzenie. W macierzyństwie nie boi się dbać o siebie – szybko oddaje dziecko pod opiekę niani, nie wyobraża sobie porodu naturalnego. O swojej przeszłości niewiele mówi, a również przez nią zdecydowała, że nie powie ojcu dziecka o ciąży.

Karolina – „ekomatka”, wierna naturalnym metodom rodzenia i wychowywania, poświęcona macierzyństwu na pełen etat. Pewnie jej najbliżej do typowej matki idealnej ze wszystkich bohaterek – dużo wie i nie stroni od pouczania innych mam. W szczęśliwym związku, zakochana w swoich dzieciach – rodzina jak z obrazka, choć, nie spojlerując, pewien młody chłopak burzy ten obrazek. Monika prosi ją o pomoc w zarządzaniu kawiarnią i Karolina się zgadza, chociaż bardzo nieśmiało. Okazuje się, że jest w tym całkiem dobra.

Agnieszka – pracująca mama, która czuje, że zaniedbuje dziecko. Jej córka, Matylda, ma problem z nawiązywaniem znajomości z innymi dziećmi. Wizyty w kawiarni ośmielają ją i poprawiają humor im obydwu. Kobieta lawiruje między swoją matką a mężem, tak, żeby nikogo nie urazić – ani nadopiekuńczej rodzicielki, ani mającego jej dość Darka.

Agnieszka, jej mąż, a przede wszystkim Matylda stają w obliczu tragedii. Mamy z kawiarni pomagają im w zmierzeniu się z niesprawiedliwym losem.

Olga – wierząca mama, żona wierzącego taty, co skutkuje nierobieniem badań w ciąży, niestosowaniem antykoncepcji i… czwórką dzieci przed trzydziestką. Olga w macierzyństwie zapomina o sobie, czy może bardziej – nie ma czasu o sobie pamiętać. W czwartej ciąży czuje się bardzo źle i coś w niej pęka. Zaczyna walczyć o siebie jako człowieka i kobietę, nie tylko matkę.

Ta książka jest dla…

…matek zmęczonych dobrymi radami, ocenianiem, czujących, że za mało z siebie dają. Szukających zrozumienia. Babć i teściowych, które w dobrej wierze potrafią uprzykrzyć życie, ale i córek i synowych, które widzą tylko ich złe intencje. Mężów, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę, ile wysiłku wymaga ciąża, poród, a przede wszystkim wychowanie dziecka.

Profil autorki na Instagramie: @majcher_magdalena

Wszystkie posty z cyklu Letnie czytanie – Letnie czytanie.

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz