Powieść z pogranicza sci-fi i fantasy. Narratorem jest kosmita w ciele Andrew Martina, wybitnego angielskiego matematyka, którego dla dobra ludzkości „podmienili” Vonnadorianie, znacznie bardziej rozwinięty pod każdym względem gatunek. Nasz kosmita nagle musi się odnaleźć w przedziwnie zbudowanym ludzkim ciele, na czele z ohydnym nosem, wystającym i koniecznością oddychania. Jakby tego było mało, musi żyć w jednym betonowym pudle z tak zwanymi żoną i synem, ludźmi z problemami, których nabawili się między innymi własnie przez Andrew. Wszystko po to, żeby uchronić ludzi przed postępem naukowym i technologicznym, na który nie są przygotowani. Niestety, będzie to wymagało również wyeliminowania niektórych z nich…Czy Andrew-kosmitę będzie na to stać, skoro sam się do nich stopniowo upodabnia?
3 słowa kluczowe: kosmici, małżeństwo, bunt
3 cechy książki: zabawna, wciągająca, prowokująca
Cytat do zapamiętania: „Może tym właśnie było dla ludzi piękno: przypadkowymi zdarzeniami i niedoskonałościami umieszczonymi wewnątrz regularnego schematu, asymetrią, działaniem wbrew prawu matematyki.”
„Sens miłości polegał na pomocy w przetrwaniu. W miłości chodziło również o to, żeby zapomnieć o jej znaczeniu. Aby przestać się rozglądać i zacząć żyć. Aby wziąć za rękę kogoś, na kim ci zależy, i żyć chwilą.”
2 komentarze
[…] bo taki jest tytuł wspomnianej książki, to intrygująca i zabawna pozycja – zajrzyjcie do rekomendacji. Dziś jednak biorę na tapetę mniej zabawną książkę Haiga, Dość dobre powody, aby pozostać […]
[…] Midnight Library” to tytuł nowej książki Matta Haiga, autora m. in. Ludzi, czy Dość dobrych powodów, aby pozostać przy życiu. Haig zapowiedział, że esencją fabuły […]