Powieści i poezja Rekomendacje

„Nasze dusze nocą”, Kent Haruf

15 września 2019

wydawnictwoliterackie.pl

Nasze dusze nocą to krótka, ujmująca powieść o dwójce starszych ludzi, do niedawna znających się tylko z widzenia.

Na 172 stronach Kent Haruf przedstawia nam historię nietypowej relacji Addie i Louisa, mieszkających nieopodal wdowę i wdowca w podeszłym wieku. Addie Moore, której szczególnie doskwiera samotność, odwiedza Louisa i proponuje mu, aby przychodził do niej na noc. Nie jest to propozycja matrymonialna – Addie po prostu chce mieć z kim porozmawiać i poleżeć, gdy zapada ciemność. Louis nieśmiało się zgadza, choć ma wątpliwości – w małym  miasteczku Holt nic nie uchowa się w tajemnicy. Addie jednak nie zważa na to – jej zdaniem szkoda czasu na przejmowanie się konwenansami, przecież niewiele jej go zostało. I tak spędzają razem pierwszą noc, rozmawiając i właściwie nie śpiąc. I kolejną, i kolejną.

Ludzie zaczynają gadać, więc Addie i Louis pokazują się publicznie. Wnuk Addie przywiązuje się do Louisa. Dzieciom obydwojga nie podoba się to, że się spotykają. W pewnym momencie Addie musi podjąć decyzję – albo straci Louisa, albo wnuka.

Powieść ma ciekawą formę – zawiera dużo dialogów, jednak nie w konwencjonalnym układzie z myślnikami. Kwestie są zwykłymi zdaniami i czytelnik niekiedy musi się domyślać, kto co mówi. Proza Harufa nie jest kwiecista, nie działa mocno na wyobraźnię pod względem np. scenerii. Bardzo często jest faktoidalna – duże fragmenty tekstu zdanie po zdaniu opisują co robili Addie i Louis, czynność po czynności. Dlatego też Nasze dusze nocą to idealna lektura na oderwanie się od wszystkiego na cały wieczór, kiedy jesteście przeciążeni myślami – nie jest wymagająca, ale nie jest też głupia.

3 słowa kluczowe: starość, konwenanse, relacje rodzinne

3 cechy książki: oszczędna w słowach, nietypowa pod względem formalnym, do przeczytania w 1 wieczór

Cytaty do zapamiętania: Brak

Nasze dusze nocą przetłumaczyła na polski Hanna Pasierska. Książka wydana została przez Wydawnictwo Literackie.

Po więcej krótkich rekomendacji zajrzyjcie do kategorii Rekomendacje. Znajdziecie tam też długie recenzje, oznaczone dodatkowo kategorią Przeczytane, przemyślane.

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz