Letnie czytanie Powieści i poezja Rekomendacje

„Pensjonat Leśna Ostoja”, Joanna Tekieli – letnie czytanie 4

21 września 2020
Pensjonat leśna ostoja napis na tle hamaku

Background photo: freestocks.org

Pierwszy dzień jesieni jutro, zatem dziś, na pożegnanie, ostatni odcinek Letniego czytania. Zapraszam Was do świata pensjonatu Leśna Ostoja, z widokiem na góry, tajemnicami do odkrycia i kolorowymi postaciami.

Fabuła:

Niespełna 40-letnia pracownica korporacji dostaje od szefostwa niewykonalne zadanie – przygotowanie wiejskiego domu na przysłowiowym zadupiu do użytku jako pensjonat. Odmowa wiązałaby się z przykrymi konsekwencjami, więc Milska podejmuje się tego zadania. Wyjeżdża do Drzewia, żeby urządzić pensjonat i teren wokół niego. Korzysta z usług lokalnych firm, poznając m. in. złotą rączkę Jakuba Midasa, przeprzystojnego księdza, policjanta Dominika, czy Natalkę – młodą ogrodniczkę-samouczkę. Przy okazji na jaw wychodzą sekrety byłych mieszkańców domu – nazistowskiego oficera i małżeństwa, które mieszkało w budynku zanim zakupiła go firma Justyny. Po drodze spotykamy też brata Justyny, świrniętego sąsiada, osobliwych mieszkańców Drzewia, gości pensjonatu i… żubra.

Bohaterka:

Justyna Milska, 38 lat, można by powiedzieć, że z niej cicha woda! Zanim dostała zadanie przygotowania pensjonatu raczej się nie wyróżniała. Dzięki Leśnej Ostoi zostaje doceniona jako pracownik i kobieta. Ma kochających rodziców i brata, nie ma za to partnera. Poczucie humoru pomaga jej przetrwać kryzysowe sytuacje, podobnie jak grono wiernych przyjaciół. A takich sytuacji trochę ją spotyka – czy to przez zbieg okoliczności, czy zbytnią beztroskę.

Ta książka jest dla…

…każdego, kto potrzebuje poprawy nastroju, bez nadęcia, prosto z mostu. W Leśnej Ostoi pełno jest zabawnych dialogów, akcja szybko mknie do przodu. Język bohaterów jest prosty, codzienny – jak w życiu. „Lekka” – choć to wyświechtany opis powieści obyczajowych, do tej pasuje jak ulał. To powieść, która przypomina mi trochę klimatem książki Moniki Szwai – perypetii mnóstwo, ale wiemy, że bohaterka wyjdzie z tego cało i z humorem!

A jeśli jednej powieści będzie Wam mało, są dwie kolejne części – Rok w Pensjonacie Leśna Ostoja i Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja.

Więcej Letniego czytania znajdziecie tu.

Może również spodoba Ci się:

2 komentarze

  • Odpowiedz Ana71 27 września 2021 at 09:48

    Chciałabym się dowiedzieć ile ma stron książka Pensjonat Leśna Ostoja. Czytałam różnie 400,280,270

    • Odpowiedz MilenK 28 września 2021 at 13:26

      Dokładnie 269 🙂

    Zostaw komentarz