Powieści i poezja Rekomendacje

„Piękna młoda żona”, Tommy Wieringa

20 lipca 2019

Edward jest uznanym wirusologiem, korzystającym z życia mężczyzną po 40-stce bez zobowiązań, do czasu kiedy spotyka piękną, seksowną Ruth. Dla niej, czy też z miłości do niej, zgadza się na poważne zmiany w swoim życiu – zamieszkanie razem, ślub, dziecko. Natura Edwarda wciąż się w nim odzywa, pomimo głębokiego uczucia do żony. Mężczyźnie doskwiera duża różnica wieku między małżonkami. Sielankowy związek ewoluuje, a w miarę umacniania się więzi Ruth z dzieckiem, więź między nią i Edem słabnie.

Nieubłagany upływ czasu i pożądanie są głównymi motywami książki. Opisy seksu czy interakcji Edwarda ze zwierzętami (żywymi bądź martwymi) są naturalistyczne i mocne. Zakończenie zaskakuje – poniekąd „uczłowiecza” Edwarda. Warto po przeczytaniu książki wrócić do początku i przekartkować (chciałam napisać „przelecieć”, ale hmmm) ją – wtedy wyraźniej widać zabiegi foreshadowingu, subtelnie zapowiadające przyszłe wydarzenia.

3 słowa kluczowe: seks, starzenie się, utrata

3 cechy książki: bezpośrednia, sugestywna, z męskiego punktu widzenia

Cytat do zapamiętania: „Wieczorami, kiedy stali przed lustrem w łazience, widział młodą kobietę i starego mężczyznę. W wieku pięćdziesięciu lat każdy ma takie oblicze, na jakie zasługuje (…).”

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz