Literatura faktu, popularnonaukowa i poradniki Rekomendacje

„Wszystko jest w twojej głowie : opowieści o chorobach psychosomatycznych”, Suzanne O’Sullivan

24 września 2019
wszystko jest w twojej głowie okładka

Nie dajcie się zwieść tytułowi Wszystko jest w twojej głowie – O’Sullivan nie opisuje tutaj chorób i objawów wywołanych emocjami czy psychiką po to, żeby powiedzieć nam „no i widzicie, to wszystko bujda na resorach, tak naprawdę nie boli Was brzuch kiedy macie publicznie przemawiać, to wszystko jest w waszych głowach”. Nie, nie, wręcz przeciwnie – jako doświadczona neurolożka podkreśla jak ważne jest, aby wierzyć osobom cierpiącym na takie przypadłości i traktować je poważnie.

Od początku – co to jest choroba psychosomatyczna? To zaburzenie charakteryzujące się grupą objawów, które nie mają organicznej, czyli „cielesnej”, fizycznej przyczyny, a są wynikiem np. chronicznego stresu czy traumy, często zepchniętej do podświadomości. Do tej grupy objawów nalezą m. in. wędrujące bóle, drgawki, niedowład i paraliże kończyn, a nawet ślepota.

O’Sullivan rzuca światło na trudności w diagnozowaniu takich schorzeń, opisując przypadki kilkorga pacjentów. Lekarze wciąż mają opory przed powiedzeniem pacjentowi, że tak poważne objawy są wywołane przez czynniki psychiczne. Pacjenci reagują oburzeniem, gniewem, sądząc, że taka diagnoza jest tożsama z „byciem psycholem”. Piętno, jakie noszą zaburzenia psychiczne jest ogromną przeszkodą w ich leczeniu.

Historie poszczególnych pacjentów są wręcz niewiarygodne. Paraliże, które ustępowały po terapii. Drgawki spowodowane traumatycznymi wspomnieniami. Ludzkie życia rujnowane przez tak ulotną, tajemniczą chorobę.

Oprócz opisu tych wyjątkowych przypadków, Wszystko jest w twojej głowie zawiera mały „przegląd” historyczny tego, jak w medycynie traktowano choroby psychiczne na przestrzeni wieków. Bardzo ciekawe rzeczy. Daje nam również wgląd w trudny zawód lekarza, swoje myśli i sposoby na pacjentów, swoje doświadczenia jako tej „złej”, która musi przekazać pacjentowi wieść o tym, że nie ma stwardnienia rozsianego, guza, itd., ale za to powinien udać się do psychiatry. Ciężki kawałek chleba.

3 słowa kluczowe: trauma, chroniczny stres, choroby psychosomatyczne

3 cechy książki: naukowa, przystępna, „otwierająca oczy”

Cytaty do zapamiętania: „Czasami ludzie sami sobie szkodzą albo sami siebie unieszczęśliwiają. Szukają wymówek tam, gdzie ich nie ma. Zostają w toksycznych związkach, choc mogliby z nich wyjść. Porzucają swoje ambicje właściwie bez powodu. Zachowanie, które wydaje się irracjonalne, nabiera sensu, kiedy dowiadujemy się, czemu służy. Czasami wchodzimy w konflikt z innymi, bo intensywność tego doswiadczenia jest lepsza od samotności. Bys znienawidzonym to lepiej, niż być zapomnianym. Lepiej być z kimkolwiek, niż z nikim. Czasami lepiej się poddać, niż przegrać. Czasami przegrana spowodowana chorobą jest lepsza niż zwykła przegrana.” (Gwoli wyjaśnienia – O’Sullivan nie sugeruje, że osoby z chorobami psychosomatycznymi udają, aby coś zyskać, raczej wyjaśnia, że podświadomość kieruje nimi w ten sposób, bez ich woli.).

 

Tłumaczyła Katarzyna Dudzik, wydało Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej rekomendacji znajdziesz tu 🙂

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz