Letnie czytanie Rekomendacje

„Zielona 13”, A. Bizuk – letnie czytanie 2

8 lipca 2020
Letnie czytanie Zielona 13 hamak i niebo w tle

Background photo: freestocks.org

Odcinek drugi Letniego czytania: zwariowana „Zielona 13” Agaty Bizuk, a w niej przedwojenna kamienica pełna osobliwości!

Zielona 13 Agata Bizuk okładka, w tle plaża i jezioro

Jezioro Ukiel, Olsztyn, ksiazkapogrzbiecie.pl

Fabuła:

Kamienica pod numerem 13 na ulicy Zielonej jest domem dla szczególnej (i szczególnie niedobranej) grupy ludzi – od starszych, samotnych osób, do młodej pani lekkich obyczajów. Choć na pozór każdy wie wszystko o każdym, mieszkańcy kamienicy są pełni niespodzianek. Roman z etykietką pijaka kocha się w sąsiadce. Rozwodnik Szczepan wcale nie jest takim melepetą, jak myśli jego eks. Mariolka, utrzymująca się z prostytucji, okazuje się wspaniałą opiekunką dzieci. Kiedy w kamienicy otwiera się sklep monopolowy, mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce, żeby ukrócić nielegalny proceder… kręcenia bimbru. Jedna z mieszkanek znajduje zapiski zmarłej już lokatorki, odkrywając sekrety pozostałych „Zieloniaków”.

Mieszkańców łączą i dzielą wydarzenia dotyczące kamienicy. Każde z nich jest inne, każde ma swoje wady, ale i w każdym jest niepowtarzalna iskra.

Bohaterowie:

Roman – starszy mężczyzna, znany z zamiłowania do trunków i twardej ręki. Potajemnie bardzo kochliwy.

Szczepan – rozwodnik w średnim wieku, wciąż niepogodzony z odejściem Aldony, która zostawiła go dla Radeo, płytkiego, młodszego faceta.

Mariolka – młoda dziewczyna zajmująca mieszkanie po babci, żyjąca z prostytucji. Z jej usług korzysta jeden z bohaterów.

Krzysztof i Elwira – młode małżeństwo na dorobku, spodziewają się dziecka i dostają mieszkanie na Zielonej jako przydział z pracy Krzysztofa, który jest policjantem.

Ta książka jest dla…

osób, które chcą lekkiej, ale nietypowej lektury. Dużo tu melancholii i dość mrocznego poczucia humoru. Co ciekawe, Zielona 13 zawiera mało dialogów.

Oficjalna strona Agaty Bizuk – Agata Bizuk Oficjalnie.

Wszystkie posty z cyklu Letnie czytanie – Letnie czytanie.

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz