Bez wątpliwości najlepsza poradnikowo-motywacyjna pozycja, jaką czytałam. Z dwóch 😀
Druga część tytułu Życiologii sugeruje kolejny poradnik o tym, jak być superskutecznym pracownikiem-pasjonatem, a przy tym wychowywać piątkę dzieci, biegać maratony i pisać książki, wszystko to mając tylko 24 godziny na dobę. Ale, ale, zaskoczenie! Tu nie znajdziecie wskazówek typu „rób codziennie plan dnia”, „deleguj obowiązki”, czy „używaj oprogramowania do zarządzania zadaniami”.
Życiologia jest bowiem rzeczywiście słowem-kluczem w tym przypadku – Brzeziński proponuje podejście holistyczne, zakładając, że dopóki nie ogarniemy trzech integralnych składowych naszego życia, dopóty będziemy marnować czas. Te trzy części nazywa trzema ogrodami lub trzema nogami stołowymi, a są to: moja praca, mój dom (rozumiany jako życie rodzinne) i ja sam (samorozwój, pasje, dbanie o samego siebie). Jeśli któraś z nóg jest za długa lub za krótka, stół się chwieje. To nie znaczy jednak, że każdy z nas ma być wybitnym pracownikiem, doskonałym mężem/żoną i rodzicem, a do tego mieć mnóstwo hobby i w ogóle nie być zmęczonym. Bo każdy stół stoi w innym miejscu i ma inne potrzeby, a równowagę zdobędzie tylko wtedy, jeśli będzie żył w zgodzie ze sobą. Jeśli nie chcesz mieć dzieci, ale uwielbiasz swoją korpopracę – super. Jeśli chcesz poświęcić się rodzinie i nie musisz robić kariery – też super.
To, co najbardziej podoba mi się w Życiologii, to dosadny, potoczny styl z dużą dozą mocnego humoru. Do mnie takie rzeczy docierają ze zdwojoną siłą. Brzeziński udowadnia, że nie trzeba pisać o ważnych rzeczach słowami ważniaka.
Sama kwestia czasu gdzieś ginie we wszystkich przykładach i wskazówkach dotyczących np. utrzymywania zdrowych relacji z partnerem i ze sobą samym. Zatem nie jest to dobry poradnik dla prodżekt menadżerów szukających sposobu na to, żeby jednak mieć 15 minut przerwy w 12-godzinnym dniu pracy. Jest to po prostu dobry poradnik dla ludzi, którzy trochę się zagubili, trochę nie dają rady sprostać współczesnym oczekiwaniom społecznym, trochę czują się bezradni. Nie jest to typowa kołczingowa szarlataneria. Było nie było, mnie zmotywował 🙂
3 słowa kluczowe: oczekiwania społeczeństwa, równowaga życiowa, życie w rodzinie
3 cechy książki: dosadna, praktyczna, przezabawna
Cytaty do zapamiętania: „Każdy z nas jest żuczkiem toczącym swoją kulkę przeciwności.”
Strona autora klik
Wydało m.in. wydawnictwo 989 Instytut Kreowania Skuteczności (czyli sam autor).
Więcej rekomendacji znajdziesz tu
2 komentarze
[…] książkogrzbietowej rekomendacji Życiologii z października: Brzeziński proponuje podejście holistyczne, zakładając, że dopóki nie […]
[…] kolejny po Życiologii Miłosza Brzezińskiego poradnik dotyczący zarządzania czasem na Książką po grzbiecie. […]