Zapowiedzi

Co nowego – premiery czerwca 2020

2 czerwca 2020
Miska truskawek w tle, napis "czerwiec 2020 - premiery"

Background photo: freestocks.org

W czerwcu, między innymi, nowy Miłoszewski!

1. Długi płatek morza, Isabel Allende (tł. Anna Sawicka), 3 czerwca

"Długi Płatek Morza" Isabel Allende okładka

marginesy.com.pl

Na początek fikcja historyczna – lata 30., Hiszpanią targa wojna domowa. Roser, ciężarna wdowa, ucieka do Francji. Jej losy w dużej mierze zależy od Victora Dalmau, brata jej nieżyjącego partnera. Aby przetrwać… biorą ślub, a następnie wyruszają w podróż morską do Chile. Tam próbują poskładać swoje życie, jednocześnie wciąż żyjąc nadzieją na powrót do domu. Ciekawostka – wśród postaci pojawia się słynny poeta, Pablo Neruda.

2. Kwestia ceny, Zygmunt Miłoszewski, 17 czerwca

"Kwestia Ceny" Miłoszewski okładka

gwfoksal.pl

 

Tym razem Zygmunt Miłoszewski proponuje nam thriller. Tematyka jest dość specyficzna i z opisu przypomina mi trochę „Podróż ludzi księgi” Olgi Tokarczuk. W Kwestii ceny śledzimy poczynania dwójki naukowców, którzy idą tropem badacza ludów Syberii, Benedykta Czerskiego, próbując odnaleźć zebrane przez niego materiały. Od powodzenia ich zadania zależą losy całej cywilizacji.

3. Ballada ptaków i węży, Suzanne Collins (tł. Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz), 17 czerwca

Ballada ptaków i węży Suzanne Collins okładka

mediarodzina.pl

Prequel do trylogii Igrzyska śmierci, o którym pisałam tu.

4. Poufne, Mikołaj Grynberg, 10 czerwca

Poufne Mikołaj Grynberg okładka

czarne.com.pl

Tutaj pozwolę sobie zacytować opis Wydawnictwa Czarnego, gdyż ponieważ jest piękny:

Piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?

5. Red, White & Royal Blue, Casey McQuiston (tł Emilia Skowrońska), 16 czerwca

Red White & Royal Blue McQuiston okładka

ksiegarnia.proszynski.pl

Na koniec trochę lżej, bo romanse! Na dworze królewskim podczas wesela syn prezydentki USA ląduje w torcie wraz z księciem brytyjskim. Media mają pożywkę, a stosunki między państwami się pogarszają. Spece od wizerunku wymyślają więc „ustawkę” medialną – Alex i Henry mają spędzić razem dzień, ogłaszając światu wszem i wobec, jak bardzo się lubią. Wkrótce jednak nie muszą wcale udawać, wręcz przeciwnie – są zmuszeni ukrywać swoje uczucia. Jak przystało na osoby publiczne. Pozycja dla czytelników z grupy New Adult (powiedzmy, że przedział 18-25 lat – jest parę scen seksu i wulgaryzmy).

 

Pozdrowienia z Olsztyna! Zatorze też morze!!! (cytat z ogrodzenia na moście kolejowym).

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz