W czerwcu, między innymi, nowy Miłoszewski!
1. Długi płatek morza, Isabel Allende (tł. Anna Sawicka), 3 czerwca
Na początek fikcja historyczna – lata 30., Hiszpanią targa wojna domowa. Roser, ciężarna wdowa, ucieka do Francji. Jej losy w dużej mierze zależy od Victora Dalmau, brata jej nieżyjącego partnera. Aby przetrwać… biorą ślub, a następnie wyruszają w podróż morską do Chile. Tam próbują poskładać swoje życie, jednocześnie wciąż żyjąc nadzieją na powrót do domu. Ciekawostka – wśród postaci pojawia się słynny poeta, Pablo Neruda.
2. Kwestia ceny, Zygmunt Miłoszewski, 17 czerwca
Tym razem Zygmunt Miłoszewski proponuje nam thriller. Tematyka jest dość specyficzna i z opisu przypomina mi trochę „Podróż ludzi księgi” Olgi Tokarczuk. W Kwestii ceny śledzimy poczynania dwójki naukowców, którzy idą tropem badacza ludów Syberii, Benedykta Czerskiego, próbując odnaleźć zebrane przez niego materiały. Od powodzenia ich zadania zależą losy całej cywilizacji.
3. Ballada ptaków i węży, Suzanne Collins (tł. Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz), 17 czerwca
Prequel do trylogii Igrzyska śmierci, o którym pisałam tu.
4. Poufne, Mikołaj Grynberg, 10 czerwca
Tutaj pozwolę sobie zacytować opis Wydawnictwa Czarnego, gdyż ponieważ jest piękny:
Piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?
5. Red, White & Royal Blue, Casey McQuiston (tł Emilia Skowrońska), 16 czerwca
Na koniec trochę lżej, bo romanse! Na dworze królewskim podczas wesela syn prezydentki USA ląduje w torcie wraz z księciem brytyjskim. Media mają pożywkę, a stosunki między państwami się pogarszają. Spece od wizerunku wymyślają więc „ustawkę” medialną – Alex i Henry mają spędzić razem dzień, ogłaszając światu wszem i wobec, jak bardzo się lubią. Wkrótce jednak nie muszą wcale udawać, wręcz przeciwnie – są zmuszeni ukrywać swoje uczucia. Jak przystało na osoby publiczne. Pozycja dla czytelników z grupy New Adult (powiedzmy, że przedział 18-25 lat – jest parę scen seksu i wulgaryzmy).
Pozdrowienia z Olsztyna! Zatorze też morze!!! (cytat z ogrodzenia na moście kolejowym).
Brak komentarzy