Jeszcze nie jest tak źle. Jeszcze możemy czytać. Premiery książkowe w kwietniu będą. Przeczytajcie, jakie.
1. Języczni, Jagoda Ratajczak, 1 kwietnia
Jagoda Ratajczak zajmuje się badaniem języka w dwóch sferach, które fascynują mnie najbardziej – dwujęzyczności i akwizycji języka. Wiedzieliście, na przykład, że istnieje teoria, według której osoby dwujęzyczne mają inne osobowości w zależności od języka, którym w danej chwili się posługują? Jagoda Ratajczak, jako specjalistka od psycholingwistyki, porusza podobne tematy w Języcznych, pisząc o wpływie znajomości języków obcych na to jak myślimy i postrzegamy świat.
2. Wierzyliśmy jak nikt, Rebecca Makkai (tł. Sebastian Musielak), 15 kwietnia
Lata 80. XX wieku w Chicago naznaczyła epidemia Aids. Wierzyliśmy jak nikt oferuje wgląd w doświadczenia tych, którzy padli jej ofiarą, i tych, którzy ich stracili. Historia ma dwie osie czasowe – od 1985 roku, kiedy to umiera Nico, brat Fiony i przyjaciel Yale’a, oraz 2015 rok, kiedy losy Fiony i Yale’a wciąż się krzyżują i wciąż noszą piętno brzemię epidemii.
3. Portfolio ocalonych artystów, Julie Orringer (tł. Elżbieta Smoleńska), 15 kwietnia
Varian Fry był jednym z tych ludzi, którzy przyczynili się do ocalenia wielu osób od śmierci z rąk nazistowskich okupantów we Francji. To autentyczna postać, chociaż powieść Julie Orringer stanowi mieszankę faktu i fikcji. Fry organizował ucieczki uchodźców podziemną linią kolejową, w tym wielu ludzi zasłużonych kulturze, i to jest prawda. To wokół tych działań skupia się fabuła powieści.
4. Ta druga, Therese Bohman (tł. Justyna Czechowska), 15 kwietnia
Na tę premierę czekam najbardziej, oby nie została przesunięta!
Pod płaszczykiem historii romansu-mezaliansu, w Tej drugiej znajdziecie więcej. To powieść o statusie, stosunkach władzy z nich wynikających, siły fizycznego pociągu. Bohaterka pracuje w szpitalnej stołówce, gdzie wpada jej w oko starszy lekarz. Doktor Carl Malmberg nie pozostaje jej dłużny, chociaż ma rodzinę. Ona godzi się na bycie tą drugą, ale czy do końca? Czy mogłaby liczyć na coś więcej, jeśli Carl nie byłby żonaty, biorąc pod uwagę to, że pochodzą z różnych warstw społecznych? Niecałe 200 stron, a tyle ważnych pytań!
5. Las na granicy światów, Holly Black (tł. Stanisław Kroszczyński), 15 kwietnia
Fani fantasy mogą znać Holly Black z serii Okrutny książę (dopiero co pisałam o Królowej niczego w zapowiedziach na styczeń!). W Lesie na granicy światów Black pisze o tym samym świecie – o Królu Olszyn i Severinie.
Rodzeństwo Hazel i Ben mieszka w Fairfold, gdzie magiczne istoty żyją wśród ludzi. Co nie znaczy, że nie stanowią niebezpieczeństwa. Hazel i Ben jako dzieci byli zafascynowani chłopcem ze spiczastymi uszami i rogami, śpiącym od wieków w szklanej trumnie, w środku lasu. Od wieków, aż do teraz. Tadam! Dalej poczytajcie już w książce 🙂
Takich list możecie się spodziewać co miesiąc, wszystkie wrzucam pod kategorią Zapowiedzi 🙂
Ślę Wam życzenia zdrowia, cierpliwości i spokoju <3
Brak komentarzy