Klęski urodzaju w kwietniu nie będzie, ale kilka ciekawych pozycji znalazłam. Premiery kwietnia dla Szanownych Państwa.
1. Dom numer pięć, Justyna Bednarek, 21 kwietnia
Tym razem zaczynam od tytułu dla dzieci. Justynę Bednarek możecie kojarzyć z serii książek o przygodach skarpetek zagubionych w praniu, która urzeka tak samo dorosłych i dzieci. Tym razem bohaterem jest Piotrek – chłopiec, który w szkole nie ma łatwo. Nosi grube okulary i nie cieszy się popularnością wśród rówieśników. Wystarczy jednak chociaż jeden sprzymierzeniec – w tym wypadku nauczyciel WF-u, żeby wydarzyło się coś niezwykłego. Myślę, że wiele cichych, nieśmiałych dzieci, które doświadczają hejtu czy wręcz prześladowań w szkole, potrzebuje takich historii.
2. Wydz. domysłów, Jenny Offill
(tł. Dobromiła Jankowska), 14 kwietnia
Moje jedyne jak dotąd spotkanie z prozą Jenny Offill pozostawiło mnie w lekkim osłupieniu (chodzi o książkę Weather). Niewątpliwie, ma wyjątkowy styl narracji – to tak, jakbyśmy czytali spisane czyjeś wszystkie myśli – fragmentaryczna, „urywana”, trochę chaotyczna proza. Bohaterką tej powieści jest Żona. Widziałam komentarz na Goodreads, który opisywał książkę jako „emocjonalną autopsję” na kobiecie, która lawiruje między pisarstwem, wychowaniem dziecka, i zadowalaniem męża.
3. Ludzie nie ideologia, (red. Bartosz Żurawiecki), 7 kwietnia
Nie potrafię sobie wyobrazić, jak to jest, żyć w Polsce teraz jako osoba nieheteronormatywna. Jest coraz gorzej. Ta książka to zbiór wywiadów ze znanymi i mniej znanymi osobami związanymi ze społecznością LGBT+. Korzystajmy z takich wydawnictw, dopóki możemy – kto wie, co będzie z książkami w przyszłości. ***** ***
4. Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag, Sigrid Nunez (tł. Dobromiła Jankowska), 14 kwietnia
Sigrid Nunez możecie kojarzyć jako autorkę powieści Przyjaciel. Nunez pracowała jako asystentka Susan Sontag, była też związana z jej synem. Na 144 stronach maluje portret jednej z najważniejszych aktywistek i intelektualistek zeszłego stulecia, która stała się jej mentorką. Nie od dziś wiadomo, że lubię wszystko, co o pisaniu i pisarzach, a chyba nie czytałam jeszcze wspomnień napisanych przez uczennicę o mistrzyni.
Poza powyższymi warto zwrócić uwagę na: Cukry Doroty Kotas (Kotas zdobyła Nagrodę Conrada i Literacką Nagrodę Gdynia w 2020), Dziewczyna, kobieta, inna Bernardine Evaristo (Booker 2019), Niepokój przychodzi o zmierzchu Marieke Lucas Rijneveld (Booker 2020), ponowne wydanie Nomadland Jessicki Bruder, czy Wiosnę, kolejny tom z cyklu Pory roku Ali Smith.
2 komentarze
Kolejną ciekawą premierą kwietnia są :Utraceni”. Świetny kryminał, który niesamowicie wciąga 🙂
Dzięki za rekomendację!