Zapowiedzi

Co nowego – premiery listopada 2019

2 listopada 2019

freestocks.org

Zwykle mam problem, żeby okroić listę do mniej niż 10 tytułów. A w listopadzie trochę bieda, chyba że szukacie świątecznych historii miłosnych – tych będzie mnóstwo! Są za to np. opowiadania Zadie Smith i obiecujące propozycje dla dzieci 🙂

A o świątecznych obyczajówkach też pojawi się niedługo wpis. Pachnący piernikiem i skórką pomarańczy 😉

1. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens, 13 listopada

Wydawnictwo Świat Książki pokaże nam, gdzie raki… śpiewają!

Powieść zdążyła już podbić anglojęzyczny rynek i nic w tym dziwnego. Łączy w sobie historię dorastania tajemniczej, porzuconej przez rodzinę dziewczyny, żyjącej na bagnistych terenach w miasteczku Berkley Cove, z motywem równie tajemniczej śmierci mężczyzny. Kya, zwana Dziewczyną z Bagien, żyła z dala od ludzi odkąd skończyła 10 lat. Jej jedyną towarzyszką była otaczająca ją natura, ale Kyi daleko do dzikiego dziecka. Choć jest postrzegana jako dziwna i być może niebezpieczna, jest inteligentną dziewczyną. Opowieść o Kyi pozwala dostrzec, jak bardzo nasze dzieciństwo kształtuje resztę naszego życia. Powieść chwalona jest też za wyraziste opisy zabójczego niekiedy piękna przyrody.

Niestety brak informacji w sieci na temat autorki/autora tłumaczenia na polski.

2. Grand Union, Zadie Smith (tł. Maria Makuch), 11 listopada

W Grand Union znajdziemy mieszankę publikowanych wcześniej opowiadań Smith np. dla „The New Yorker”, z dziesięcioma premierowymi opowiadaniami. Podobno w niektórych widać wyraźne autobiograficzne odniesienia, np. do blokady twórczej, której Smith doświadczyło po hitowych Białych zębach. Ogólnie rzecz biorąc, opowiadania traktują o współczesnym doświadczeniu życia – od związków romantycznych i seksualności, przez kwestie społeczno-kulturalne, po Brexit i jego następstwa. Podobnie z gatunkami – Smith nie trzyma się kurczowo jednego. Science fiction? Proszę bardzo!

Opowiadań jest 19.

3. Wiele tytułów, Ryszard Koziołek, 13 listopada

Profesor Koziołek, utytułowany literaturoznawca, zabiera nas w podróż po współczesnym świecie z klasyką literatury jako przewodnikiem. Zbiór esejów profesora wskazuje na istotność czytania i komentowania literatury dla umiejętności rozumienia świata. Podkreśla rolę kanonu literatury w rozumieniu teraźniejszości, zdolności przewidywania do czego obecny bieg wydarzeń może prowadzić, i w porę przeciwstawianiu się zagrożeniom wolności, kultury i innych. Brzmi jak streszczenie pracy dyplomowej? No cóż, w końcu to publikacja akademicka. Ale uproszczona wersja brzmiałaby tak: dzięki tej książce przekonacie się, że kto nie czyta, ten skończy marnie.

Dla dzieci

4. Wróżka Prawdomówka, Matt Haig (tł. Justyna i Jan Grzegorczyk), 21 listopada

Kolejna ilustrowana specyficzną kreską Chrisa Moulda książka dla dzieci ze świątecznej serii Matta Haiga. Do tej pory Haig wydał trzy: Chłopiec zwany gwiazdką, Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę oraz Ojciec Gwiazdka.

Tym razem śledzimy przygody Wróżki Prawdomówki, która zawsze mówiłą prawdę, tak jak krowy muczą, a koty miauczą. Inaczej po prostu nie umiała. Rymowana opowieść nie stroni od trudnych tematów, przygotowując dzieciaki m. in. na to, że na niektóre problemy nie znajdą rozwiązań, ale to nie czyni ich złymi czy słabymi ludźmi. Przy tym jest pełna humoru i symboliki (np. we wzmiance o tym, że światło doceniamy i widzimy lepiej, kiedy jest obok ciemność), która może stać się przyczynkiem do fajnych pytań i rozmów Waszych latorośli.

5. Którędy do Yellowstone?, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, 27 listopada

Komiks dla małych czytelników powyżej 6 lat.

Z pomocą pary niezbyt typowych przyjaciół – wiewiórki Uli i żubra Kuby z Puszczy Białowieskiej – dzieciaki poznają dziką przyrodę parków narodowych na całym świecie. Więcej nie piszę, popatrzcie tylko na ten komiks:

 

 

I to byłoby na tyle. Trzymajcie się ciepło w tym niezbyt przyjemnym miesiącu.

 

 

 

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz