Trudno mi pisać o książkach, kiedy ludzie masowo chorują, a kobietom odbiera się fundamentalne prawa. Ale kto wie, może niedługo i książki staną się niezgodne z konstytucją… więc piszę.
1. Czuły narrator, Olga Tokarczuk, 12 listopada
W Czułym narratorze znalazło się 12 esejów i wykładów, łącznie z tytułową mową noblowską: od osobistego procesu twórczego po komentarz rzeczywistości. Czytelnik razem z autorką przedziera się przez zawiłe ścieżki świata. Olga Tokarczuk już nie musi udowadniać, że jest ważnym głosem w dzisiejszej Polsce, i tego głosu warto słuchać.
2. Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej, Tomasz Grzywaczewski, 25 listopada
To reportaż o ludziach, którzy pamiętają przedwojenne granice kraju
(…) nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy.
Oprócz historii, jak to było kiedyś, to książka o brzemieniu tych wydarzeń odczuwanym przez potomków tych ludzi dziś.
3. Błękit, Nancy Bilyeau (tł. M. Moltzan-Małkowska), 17 listopada
Osiemnastowieczny Londyn. Genevieve, młoda malarka za wszelką cenę chce zostać artystką światowej sławy. Przyjmuje propozycję odkrycia sekretu wytwarzania błękitnej porcelany, niezwykle pożądanej i luksusowej. W zamian jej „zleceniodawca” pomoże jej dotrzeć do Wenecji, aby tam spróbowała zdobyć poklask jako malarka. Niewyszkolona w szpiegowskim kunszcie, sprowadza na siebie kłopoty. Pojawia się też ktoś, kto zagraża spokojowi jej serca. Czy Genevieve wyda sekret i po trupach dotrze do celu?
4. Pierwsza osoba liczby pojedynczej, H. Murakami (tł. A. Zielińska-Elliott), 12 listopada
Osiem opowiadań napisanych w pierwszej osobie, których narratorami są samotni mężczyźni w przedziale wiekowym 18-35. Czy to wspomnienia, czy fikcja, podobno ma zdecydować sam czytelnik 🙂 W opowiadaniach znajdziecie znane z dzieł Murakamiego tematy muzyki, miłości, życia i śmierci.
5. Dziennik upadku, Michel Laub (tł. Wojciech Charchalis), dokładna data nieznana
Narratorem Dziennika jest alkoholik, wnuk ocaleńca z Auschwitz. Ojciec narratora zmaga się z chorobą Alzheimera. Akcja książki jest osadzona w Brazylii, w Porto Alegre. W szkole dla żydowskich dzieci jedyny katolik pada ofiarą okrutnego żartu, w wyniku którego odnosi ciężkie obrażenia. Poczucie winy, spuścizna skomplikowanej przeszłości, tożsamość i jej zanikanie – wokół tych tematów oscyluje książka.
6. Grobowa cisza, żałobny zgiełk, Yoko Ogawa (tł. Anna Karpiuk), druga połowa listopada
Kolejna Tajfunowa perełka pojawi się w listopadzie, od autorki Ukochanego równania profesora. Na książkę składa się 13 oddzielnych, ale powiązanych ze sobą opowieści. Według wydawcy, zostaniecie wybebeszeni emocjonalnie:
Historia, która zaczyna się niewinnie – od słonecznego dnia i tortu z truskawkami, zabierze nas do pracowni kaletnika, szyjącego torbę na ludzkie serce, do ogródka pełnego marchewek w kształcie ludzkich dłoni i do muzeum tortur.
7. Nomadland. W drodze za pracą, Jessica Bruder (tł. M. Tomczak), 12 listopada
W grudniu tego roku ma swoją światową premierę wyprodukowany przez Frances McDormand film inspirowany tą książką. Także łapcie, żeby móc powiedzieć, że przeczytaliście, zanim było cool 😉
Reportaż Bruder pokazuje ludzi, którzy „wiek produktywny” mają prawie za sobą, albo już za sobą, po kryzysie w 2008 roku. Nie mają z czego spłacać ogromnych hipotek, więc wyruszają na poszukiwanie pracy, wożąc ze sobą cały dobytek. To praca sezonowa na polach czy dorywczo w magazynach Amazona, pomieszkiwanie na kempingach, ale i specyficzna wolność.
Zapowiedzi zawsze znajdziecie tu.
Życzę nam wszystkim spokoju ducha pozwalającego na czytanie, bo ostatnio o to trudno.
⚡
Brak komentarzy