Zapowiedzi

Co nowego – premiery listopada 2020

29 października 2020
Napis "Listopad 2020 premiery" na tle płotu i drzew jesiennych

Tło: freestocks.org

Trudno mi pisać o książkach, kiedy ludzie masowo chorują, a kobietom odbiera się fundamentalne prawa. Ale kto wie, może niedługo i książki staną się niezgodne z konstytucją… więc piszę.

1. Czuły narrator, Olga Tokarczuk, 12 listopada

Czuły narrator Olga Tokarczuk okładka

wydawnictwoliterackie.pl

W Czułym narratorze znalazło się 12 esejów i wykładów, łącznie z tytułową mową noblowską: od osobistego procesu twórczego po komentarz rzeczywistości. Czytelnik razem z autorką przedziera się przez zawiłe ścieżki świata. Olga Tokarczuk już nie musi udowadniać, że jest ważnym głosem w dzisiejszej Polsce, i tego głosu warto słuchać.

2. Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej, Tomasz Grzywaczewski, 25 listopada

Wymazana Granica Tomasz Grzywaczewski

czarne.com.pl

To reportaż o ludziach, którzy pamiętają przedwojenne granice kraju

(…) nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy.

Oprócz historii, jak to było kiedyś, to książka o brzemieniu tych wydarzeń odczuwanym przez potomków tych ludzi dziś.

3. Błękit, Nancy Bilyeau (tł. M. Moltzan-Małkowska), 17 listopada

Błękit Nancy Bilyeau okładka

proszynski.pl

Osiemnastowieczny Londyn. Genevieve, młoda malarka za wszelką cenę chce zostać artystką światowej sławy. Przyjmuje propozycję odkrycia sekretu wytwarzania błękitnej porcelany, niezwykle pożądanej i luksusowej. W zamian jej „zleceniodawca” pomoże jej dotrzeć do Wenecji, aby tam spróbowała zdobyć poklask jako malarka. Niewyszkolona w szpiegowskim kunszcie, sprowadza na siebie kłopoty. Pojawia się też ktoś, kto zagraża spokojowi jej serca. Czy Genevieve wyda sekret i po trupach dotrze do celu?

4. Pierwsza osoba liczby pojedynczej, H. Murakami (tł. A. Zielińska-Elliott), 12 listopada

Pierwsza osoba liczby pojedynczej H. Murakami okładka

muza.com.pl

Osiem opowiadań napisanych w pierwszej osobie, których narratorami są samotni mężczyźni w przedziale wiekowym 18-35. Czy to wspomnienia, czy fikcja, podobno ma zdecydować sam czytelnik 🙂  W opowiadaniach znajdziecie znane z dzieł Murakamiego tematy muzyki, miłości, życia i śmierci.

5. Dziennik upadku, Michel Laub (tł. Wojciech Charchalis), dokładna data nieznana

Dziennik upadku Michael Laub

wydawnictwopauza.pl

Narratorem Dziennika jest alkoholik, wnuk ocaleńca z Auschwitz. Ojciec narratora zmaga się z chorobą Alzheimera. Akcja książki jest osadzona w Brazylii, w Porto Alegre. W szkole dla żydowskich dzieci jedyny katolik pada ofiarą okrutnego żartu, w wyniku którego odnosi ciężkie obrażenia. Poczucie winy, spuścizna skomplikowanej przeszłości, tożsamość i jej zanikanie – wokół tych tematów oscyluje książka.

6. Grobowa cisza, żałobny zgiełk, Yoko Ogawa (tł. Anna Karpiuk), druga połowa listopada

grobowa cisza żałobny zgiełk Yoko Ogawa okładka

tajfuny.pl

Kolejna Tajfunowa perełka pojawi się w listopadzie, od autorki Ukochanego równania profesora. Na książkę składa się 13 oddzielnych, ale powiązanych ze sobą opowieści. Według wydawcy, zostaniecie wybebeszeni emocjonalnie:

Historia, która zaczyna się niewinnie – od słonecznego dnia i tortu z truskawkami, zabierze nas do pracowni kaletnika, szyjącego torbę na ludzkie serce, do ogródka pełnego marchewek w kształcie ludzkich dłoni i do muzeum tortur.

7. Nomadland. W drodze za pracą, Jessica Bruder (tł. M. Tomczak), 12 listopada

Nomadland Jessica Bruder okładka

czarne.com.pl

W grudniu tego roku ma swoją światową premierę wyprodukowany przez Frances McDormand film inspirowany tą książką. Także łapcie, żeby móc powiedzieć, że przeczytaliście, zanim było cool 😉

Reportaż Bruder pokazuje ludzi, którzy „wiek produktywny” mają prawie za sobą, albo już za sobą, po kryzysie w 2008 roku. Nie mają z czego spłacać ogromnych hipotek, więc wyruszają na poszukiwanie pracy, wożąc ze sobą cały dobytek. To praca sezonowa na polach czy dorywczo w magazynach Amazona, pomieszkiwanie na kempingach, ale i specyficzna wolność.

Zapowiedzi zawsze znajdziecie tu.

Życzę nam wszystkim spokoju ducha pozwalającego na czytanie, bo ostatnio o to trudno.

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz