Zapowiedzi

Co nowego – premiery lutego 2020

1 lutego 2020

Background: freestocks.org

*trzyma kciuki za polską wersję Normal People*

1. Wszystko, co wiem o miłości, Dolly Alderton (tł. Aga Zano), 11 lutego

proszynski.pl

Tym razem zgadzam się z pochwałą na okładce – „urocza i przezabawna”. Ta książka to zapiski Dolly Alderton, dziennikarki i reżyserki, dotyczące przede wszystkim, surprise surprise, miłości. Weźmy np. pierwszy rozdział, w którym Alderton pisze o miłości z punktu widzenia Dolly-nastolatki. Są tam takie uniwersalne prawdy jak: trzeba uprawiać dużo seksu z wieloma osobami, ale raczej nie więcej niż dziesięcioma; najfajniejsi są wysocy chłopcy żydowskiego pochodzenia, mający samochód; kiedy w końcu będę mieć chłopaka, nic innego nie będzie się liczyć. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka. Polecam!

2. Żywopłoty, Maria Karpińska, 26 lutego

gwfoksal.pl

To może być bardzo dobry debiut, bo jest o tym, co najbardziej lubię – o nas, „szarych”, zwykłych ludziach. Proza opowiadań Marii Karpińskiej określana jest mianem kameralnej, zaś poruszane tematy są na wskroś uniwersalne – dlaczego, jak, po co żyjemy, kochamy, pamiętamy, umieramy.

3. Normalni ludzie, Sally Rooney (tł. Jerzy Kozłowski), 26 lutego

gwfoksal.pl

O autorce i jej Normal People ( i serialu na jej podstawie) pisałam już tyle, że pewnie niektórym się znudziło, więc tylko daję link do tekstu o książce.

4. Nocturna, Maya Motayne (tł. Joanna Krystyna Radosz), 12 lutego

empik.com

Debiut autorki i pierwsza część cyklu fantasy inspirowanego kulturami krajów Ameryki Łacińskiej, dla czytelników 14+.

Głównym bohaterem jest Alfie, który wkrótce zostanie królem Catallan. Przygotowując się do objęcia krainy, jednocześnie pragnie ocalić brata, który padł ofiarą czarnej magii. Seria niefortunnych zdarzeń doprowadza do uwolnienia potężnej i groźnej mocy ciemności. Alfie, z pomocą zmiennokształtnej złodziejki Finn, musi to naprawić. Najlepiej tak, żeby rodzice się o niczym nie dowiedzieli 😉

5. Architekci śmierci. Rodzina inżynierów Holocaustu, Karen Bartlett (tł. Jarosław Skowroński),

proszynski.pl

Opis wydawcy: Firma Topf & Söhne produkuje urządzenia browarnicze i krematoria, a także instalacje do komór gazowych. Jej klientami są browary w wielu krajach na całym świecie. Krematoria i komory gazowe zamawia SS dla obozów koncentracyjnych, przede wszystkim tych w Auschwitz, Buchenwaldzie, Dachau i Mauthausen. Dyrektorzy firmy, Ludwig i Ernst Wolfgang Topfowie doskonale wiedzą, że ich produkty służą do mordów w niewyobrażalnej skali. Pracownicy firmy uczestniczą w praktycznych testach, podczas których zabija się ludzi w komorach gazowych i pali zwłoki w krematoriach.

6. Kocie chrzciny. Lato i zima w Finladnii, Małgorzata Sidz, 12 lutego

czarne.com.pl

Intrygujący tytuł ma związek z fińskim słowem kissanristiäiset, znaczącym według guglów „otwarcie koperty” lub „bezcelowe spotkanie towarzyskie”. Małgorzata Sidz prezentuje nam panoramę fińskiego życia – od imprezowania i picia, przez pracowitość, obraz rodziny, samotność, do Muminków i saun.

7. Trzy kobiety, Lisa Taddeo (tł. Aga Zano), 26 lutego

marginesy.com.pl

„Reporterski portret kobiecego pożądania. Taddeo oddaje kobietom głos i prawo do opowiadania o tym, co je podnieca, napędza i ekscytuje, a przy tym niczego nie ocenia, nie moralizuje i nie pornografizuje żadnych praktyk ani zachowań.”, cytując wydawcę. Maggie, Sloane i Lina – każda z nich ma inne doświadczenia w sferze seksualno-emocjonalnej, tak to nazwijmy. Romans z nauczycielem, otwarty związek małżeński i romans pozamałżeński. Złożoność relacji opartych na pożądaniu lub cierpiących z powodu jego braku to główny temat tej książki.

8. Testamenty, Margaret Atwood (tł. Paweł Lipszyc), 26 lutego

wielkalitera.pl

Tu sprawa ma się podobnie jak z Sally Rooney i Normalnymi ludźmi, więc też tylko wrzucam link do tekstu o książce 🙂

9. Zima czarownicy, Kattherine Arden (tł. Katarzyna Bieńkowska), 12 lutego

muza.com.pl

Ostatni tom Zimowej trylogii (Niedźwiedź i słowik, Dziewczyna z wieży).

Opis wydawcy: Na Moskwę spadło nieszczęście. Jej mieszkańcy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie ich to spotkało, a także kogoś, kogo mogliby winić. Wasia jest całkiem sama i osaczona ze wszystkich stron. Wielki Książę , przepełniony gniewem, wybiera sojuszników, którzy poprowadzą go ku wojnie i upadkowi. Powraca zły demon, zdeterminowany, by szerzyć chaos. Wasia znajduje się w samym sercu konfliktu, czując, że los obu światów spoczywa na jej barkach. Niepewna własnej przyszłości odkryje zdumiewającą prawdę o sobie samej, próbując ocalić Ruś, Morozkę oraz świat magii, tak bliski jej sercu. Może się jednak okazać, że nie zdoła uratować wszystkich…

 

Pzdr!

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz