Zapowiedzi

Co nowego – premiery marca 2019

24 lutego 2019

freestocks.org

Książki się marcują!

Przedwiośnie to cudowny czas. Bardziej się chce. Czytać, między innymi – radar premier pika jak szalony, co zaowocowało poniższą subiektywną listą najciekawszych marcowych nowości.

 

1. Pestki, Anna Ciarkowska, 13 marca

otwarte.eu

Na początek trochę poezji od Wydawnictwa Otwartego. Anna Ciarkowska wydaje drugi tom wierszy po dość popularnym debiucie Chłopcy, których kocham. Debiut, choć pięknie wydany i przeczytałam go jednym tchem, trochę mnie rozczarował – najlepiej zapamiętałam z niego dedykację. Jednak odbieranie poezji jest tak bardzo zależne od aktualnych okoliczności, stanu emocjonalnego itd., że Pestkom dam szansę. Wiersze są zapowiadane jako mikrohistorie składające się na obraz kobiety nawigującej nieprzyjazny wrażliwcom świat, próbującej znaleźć drogę do siebie. Lawirowanie między zasadami, oczekiwaniami, obowiązkami i pragnieniami jest zawsze tematem na czasie.

2. Córka zegarmistrza, Kate Morton, 13 marca

wydawnictwoalbatros.com

Na drugie danie fikcja historyczna od Wydawnictwa Albatros. Można powiedzieć, że głównym bohaterem tej powieści jest budynek – Birchwood Manor – w którym grupa młodych artystów spędza lato, tworząc kreatywny “kociołek”. Tu zaczyna się cała historia, w XIX-wiecznej Anglii. Tu jedna z kobiet z grupy znika, a inna zostaje zastrzelona.

Współcześnie, razem z Elodie Winslow, archiwistką, poznajemy co kryje się za tymi wydarzeniami. Elodie znajduje szkicownik z rysunkami, przedstawiającymi m.in. Birchwood Manor, który prowadzi ją do odkrycia pięknych historii i tragicznych sekretów związanych z tym miejscem.

3. Mars Room, Rachel Kuschner, 13 marca

"Mars Room", Rachel Kushner

gwfoksal.pl

Romy Hall skazano na dożywocie za morderstwo. W więzieniu dla kobiet próbuje przetrwać wśród tłumu takich, jak ona. Na zewnątrz zostawiła syna Jacksona i pracę w klubie jako striptizerka, ale też lata przemocy, uzależnień, życie w melinach. W środku zderza się z wypaczonym systemem więziennictwa. Nie będzie to książka z gatunku tych łatwych, czyli może być jedną z tych zapamiętywalnych.

4. Są takie koty, Martyna Czub, 8 marca

wydawnictwo-tekturka.pl

Nie bójcie się kupić kota w worku od Wydawnictwa Tekturka.

Pięknie ilustrowana książka dla dzieci. Koty są takie, siakie i owakie. Zupełnie jak ludzie. Ta książka pokazuje jak fajna i ważna jest różnorodność.

5. Oczy uroczne, Marta Kisiel (III tom cyklu Dożywocie), 13 marca

gwfoksal.pl

Jeśli znacie już Odę Kręciszewską i jej towarzysza, Bazyla, nie muszę wiele więcej pisać. Jeśli nie – Oda jest wiłą, Bazyl zaś czortem, nie są więc do końca…normalni. nadchodzi zimowe przesilenie, a w okolicy coś atakuje ludzi. Poza tym, a jakże, w pobliżu mamy cmentarz z mrocznymi tajemnicami. Mniam.

Na zachętę tematyczny cytat z Marty Kisiel (bo byłam dzisiaj w lesie), choć z książki innej, Dożywocie:

Na lewo – las. Na prawo – też las, liściasty, sądząc po liściach.

 

Będzie czytane. Amen.

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz