Zapowiedzi

Co nowego – premiery marca 2020

3 marca 2020
Premiery marca 2020

Background photo by Anne-sophie Parent from Pexels

Marzec obfituje we wszelakie święta, a jak lepiej świętować, jeśli nie z książką lub dając książkę w prezencie? Na przykład takimi nowymi, pachnącymi premierami miesiąca.

1. Nocny prom do Tangeru, Kevin Barry (tł. Łukasz Buchalski), 25 marca

swiatksiazki.pl

Ta powieść pojawiła się na wielu listach najlepszych książek 2019 roku.

W hiszpańskim porcie Algeciras dwóch Irlandczyków, Maurice Hearne i Charlie Redmond, czeka na prom do Tangeru. Łączy ich przeszłość, wspólny „biznes” – przemyt. Czekają na prom, spodziewając się, że wraz z nim zjawi się córka Maurice’a, z którą ten od trzech lat nie miał kontaktu. Czuwanie w porcie staje się pretekstem do wspomnień o przestępczym życiu, miłości i przyjaźni, zdradach i przemocy, stracie i rodzicielstwie.

2. Była sobie raz rzeka, Diane Setterfield (tł. Izabela Matuszewska), 11 marca

wydawnictwoalbatros.com

 

Do londyńskiej gospody pewnej nocy ranny mężczyzna przynosi martwą dziewczynkę. Godzinę później okazuje się, że dziecko żyje. Nie może jednak opowiedzieć, co się stało – jest niemową. Mieszkańcy okolicy próbują odkryć jej historię. Jedna z kobiet widzi w niej zaginoną przed dwoma laty córkę, inna swoją młodszą siostrę, para farmerów – swoją wnuczkę, dziecko syna, który miał potajemny romans. Żeby potwierdzić tożsamość dziecka, wiele sekretów musi ujrzeć światło dzienne.

3. Dom soli i łez, Erin A. Craig (tł. Joanna Lipińska), 11 marca

"Dom soli i łez", Erin A. Craig okładka

wydawnictwofeeria.pl

Opis wydawcy: W nadmorskim pałacu mieszka dwanaście sióstr. Nie jest tajemnicą, że wszystkie są przeklęte…
Kiedyś królewskie sale pałacu tętniły odgłosami przyjęć i gwarem rozmów. W całym budynku niósł się echem śmiech dwunastu pięknych sióstr, które nie wiedziały, co to ból i rozpacz. Teraz w pustych pokojach gości jedynie samotność, a ściany zamiast muzyki słyszą płacz. Z królewskiego domu uleciało wszelkie życie, a całą magię i piękno spowił mrok…
Mimo żałoby w całym królestwie żyjące siostry wymykają się nocami z domu, aby tańczyć na tajemniczych balach. Annaleigh nie wie, czy  powstrzymać bunt sióstr czy dać się ponieść własnym pragnieniom… Co, jeśli partnerem w tańcu okaże się zło? Czy dziewczyna złamie klątwę, czy to klątwa złamie ją?

4. Amerykański brud, Jeanine Cummins (tł. ?), 25 marca

wydawnictwoniezwykle.pl

Ten tytuł wzbudził wiele kontrowersji w związku ze stereotypowym ukazaniem Meksykanów. Cummins zmuszona była odwołać swoją trasę autorską, w obawie o swoje bezpieczeństwo. Powieść w zamyśle miała zwracać uwagę na problemy imigrantów, a to właśnie za ich obraz autorkę atakowano. Oraz za siedmiocyfrową sumę, którą otrzymała od wydawcy przed publikacją książki. Dlaczego? Nie wiem, może zazdrość 😉

Opis wydawcy: Wczoraj Lydia miała księgarnię. Wczoraj Lydia miała męża. Wczoraj była ze wszystkimi ludźmi, których kocha.

Dzisiaj został jej tylko ośmioletni syn Luca. Dla niego przywiąże sobie maczetę do nogi. Dla niego wskoczy na dach pędzącego pociągu. Dla niego odnajdzie siłę, aby uciekać.

Lydia Quixano Perez mieszka w Acapulco, gdzie prowadzi księgarnię. Ma syna Lucę i wspaniałego męża, który jest dziennikarzem. Kiedy w mieście władzę przejmują kartele narkotykowe, życie Lydii nadal jest komfortowe i bezpieczne.

Kobieta gromadzi w księgarni swoje ulubione powieści, mimo że zdaje sobie sprawę, iż nigdy się nie sprzedadzą.
Pewnego dnia w jej miejscu pracy pojawia się mężczyzna, który chce kupić cztery książki – dwie z nich są ulubionymi lekturami Lydii. Kobieta nie wie, że jej nowy klient jest szefem kartelu narkotykowego, który zawładnął miastem. Gdy mąż Lydii publikuje informacje o Javierze, ich życie zmienia się na zawsze.

5. Wieczny początek, Beata Szady, 18 marca

czarne.com.pl

Jako Warmiaczka z wyboru, nie z urodzenia, mam wiele do nadrobienia w kwestii wiedzy o regionie, jego kulturze i historii. Dlatego dla mnie jest to pozycja obowiązkowa.

Opis wydawcy: Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.

Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.

6. Szczypta magii, Michelle Harrison (tł. Łukasz Małecki), 11 marca

wydawnictwoliterackie.pl

Na koniec coś dla młodszych czytelników.

Opis wydawcy: Wronoskał, gdzie mieszkają od dzieciństwa Cherlie, Betty i Fliss, jest dla nich niczym wznoszące się na pobliskiej wyspie więzienie. Zajmujący niemal całą Skruchę gmach z posępną wieżą kryje nie jedną tajemnicę. Otaczające go mokradła oraz dwie inne wyspy – Udręka i Lament – też nie napełniają dziewcząt optymizmem. A one marzą o przygodzie, podróżach, piaszczystych plażach!

Cóż, kiedy na Wronoskale trzyma je potężne przekleństwo, rzucone wieki temu na ich rodzinę. Nadciągająca wraz z krakaniem wron kara za opuszczenie jego granic będzie okrutna.

Czy Charlie, Betty i Fliss zdołają przełamać klątwę? Czy pomoże im w tym uwięziona w lusterku, matrioszkach i starym sakwojażu Buni magia? Czy siostrom Wspacznym uda się umknąć przed prześladującym ich rodzinę pechem? I kim była Sorsha Ciernioczar, której imienia na mokradłach nie odważy się wymówić największy nawet śmiałek?

 

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz