Zapowiedzi

Co nowego – premiery października 2019

30 września 2019

freestocks.org

Bez zbędnych ceregieli, wrzucam listę subiektywnie najciekawszych premier października. Cieszy zdecydowana przewaga rodzimych autorów!

1. Nie zdążę, Olga Gitkiewicz, 25 października

nie zdążę okładka

Dowody na Istnienie

Autorka głośnego reportażu Nie hańbi powraca z książką o polskim transporcie publicznym, a raczej jego…braku, czy może rozkładzie – podobno 14 milionów ludzi w Polsce nie ma do niego dostępu. Opisuje stan polskiej kolei i PKS-ów, ale też sposoby radzenia sobie tych, którzy do najbliższej stacji czy czynnego przystanku mają parę ładnych kilometrów. Ogrom pracy włożony przez Gitkiewicz jest godny podziwu – “21 miesięcy. 34 000 km pociągiem. 3 400 km samochodem osobowym. 3 100 km na piechotę. 2 200 km busem”. Do tego potrzeba anielskiej cierpliwości i dużo, bardzo dużo czasu.

2. Miedziaki, Colson Whitehead (tł. Robert Sudół), 30 października

miedziaki colson whitehead

Wydawnictwo Albatros

Pachnie mi tu trochę Zabić drozda.

Opis wydawcy: “Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla kolorowych.”

3. Starość aksolotla, Jacek Dukaj, 30 października

wydawnictwoliterackie.pl

Wydana wcześniej w formie e-booka, będzie do kupienia i dotknięcia i wąchania.

Opis wydawcy: “Kiedy tajemnicze promieniowanie sterylizuje Ziemię z wszelkiego życia, nielicznym ludziom udaje się przekopiować swoje scyfryzowane umysły w maszyny. Czy ocalili także swoje dusze?

Aksolotl to forma larwalna zwierzęcia, które nigdy nie osiąga dorosłości. Czy ludzkość jest w stanie dojrzeć samodzielnie?

Świat po końcu świata należy do kolejnych generacji mechów i seksbotów. W nich praktykują człowieczeństwo pogrążeni w nostalgii za utraconą biologią ocaleńcy – tworzą cywilizację po cywilizacji, życie po życiu i ludzkość po ludzkości. Dzielą się na gildie, formują alianse, prowadzą wojny, mają swoje polityki, ideologie i szalone religie metalu. I muszą podjąć wyzwania, przed jakimi nikt wcześniej nie stawał.”

To na kanwie tej historii Netflix produkuje serial Into the Night.

4. Witchborn. Córka czarownicy, Nicholas Bowling (tł. Mateusz Rulski-Bożek), 16 października

zielonasowa.pl

Akcja toczy się w XVI-wiecznej Anglii, a bohaterką jest Alyce – córka skazanej czarownicy, która jak nie trudno się domyślić, ma wyjątkowe umiejętności – posługuje się czarną magią. Staje się częścią politycznej gry pomiędzy Elżbietą Tudor a Marią Stuart, a na szali jest przyszłość kraju. Spodziewam się niepowtarzalnego klimatu – arystokratyczne szachy z magią na pierwszym planie to jest to.

5. Czarne słońce, Jakub Żulczyk, 26 października

swiatksiazki.pl

Opis wydawcy: “W ojczyźnie przyszłości wrogowie pozbawieni są wszelkich praw. A wrogiem jest każdy Inny, każdy Obcy. Odgrodzona od dogorywającej Europy, rządzona przez Ojca Premiera, Wielka Polska nigdy nie zostanie zalana przez hordy uchodźców, nie będą panoszyć się w niej zdrajcy i degeneraci.

Za eliminację odpadów ze społeczeństwa odpowiedzialny jest Gruz, lider neonazistowskiej bojówki, chodzące wcielenie absolutnego zła, człowiek mordujący dla samej przyjemności zabijania. Realizacja kolejnego rządowego zlecenia brutalnie przeorze mu świadomość i zmieni całe życie.

Okrutna, wywrotowa, „antypolska” powieść autora Ślepnąc od świateł jest efektownym zderzeniem literackich gatunków – thrillera, dystopii, kryminału noir, powieści drogi, dramatu psychologicznego i zaskakującej książki o miłości. Prowokując do granic możliwości, Żulczyk tak naprawdę oferuje głęboko humanistyczną opowieść o wielkiej duchowej przemianie.”

6. Wojenna korona, Elżbieta Cherezińska, 29 października

Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska, cherezinska.pl

Cykl Odrodzone królestwo miał być trylogią, ale nie wyszło 😉 Czwarty tom, Wojenna korona, pojawi się w sprzedaży już 29 października, a w nim koronowany Łokietek rusza na wojnę, żeby odzyskać Pomorze z rąk Brandenburczyków z pomocą…Krzyżaków. Z kolei Śląsk jest zagrożony przez Jana Luksemburskiego. Czyli historia Polski w pigułce – wojny, szarpanina, ziemi nie ma, ziemie są, itd., itp.

7. Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo, Judyta Sierakowska, 16 października

wydawnictwopoznanskie.com

Nikt nie słucha, a wszyscy znają. Nikt nie lubi, a wszyscy tańczą na weselu. Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina, kiedyś zasiadająca w niedzielę przed telewizorem do Disco Relax, dziś bawiąca się na festiwalach disco polo na kilkudziesięciotysięcznych stadionach. Jak to się dzieje? Przeczytajcie w Nikt nie słucha.

8. O kobiecie pracującej. Dlaczego mniej zarabia, chociaż więcej pracuje, Kamil Fejfer, 16 października

czerwoneiczarne.pl

Czy Kamil Fejfer rozwiązał zagadkę lasu?

Okaże się po przeczytaniu, ale na pewno jest odpowiednią osobą do zbadania tej sprawy – zajmuje się rynkiem pracy i nierównościami społeczno-ekonomicznymi od dawna. Niewiele więcej wiemy o szczegółach tego reportażu, ale w zasadzie tytuł mówi wystarczająco dużo.

 

P.S. Apel o rzadsze kupowanie, a częstsze korzystanie z bibliotek – będzie ekologiczniej, a i posocjalizować się ze współczytelnikami można 🙂 zapraszam w imieniu wszystkich bibliotekarzy!

 

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz