Już zaczynają się wszelakie „Całusy pod jemiołą” i inne „Niespodziewane prezenty” (tylko czekać aż Maraja i Dżordż zaśpiewają po raz pierwszy w radio), więc nie mam zbyt wiele tytułów dla Was w październiku. Tym niemniej, zapraszam – subiektywna lista najciekawszych premier książkowych tego miesiąca się poleca.
1. Archiwum zagubionych dzieci, V. Luiselli (tł. J. Kozłowski), 15 października
Zaczynamy z wysokiego C – ta książka była jednym ze światowych hitów 2019 roku. Pojawiła się na podium większości list najlepszych książek. Więcej o tej powieści przeczytacie tu: Pauza wyda Lost Children Archive!
2. Panna Austen, G. Hornby (tł. ?), 13 października
To teraz trochę lżej – ta książka w oryginale znajduje się na mojej liście do przeczytania już od dawna, ale jakoś nie znalazłam dla niej czasu. Może polskie wydanie mnie zdopinguje. Choć nie jestem fanatyczką twórczości Austen, jej postać niezmiennie mnie fascynuje. Ale, bohaterką powieści jest siostra Jane, Cassandra, która z jakiegoś powodu spaliła listy siostry po jej śmierci. Ciekawe, co ukrywały?
3. Racjonalność. Co to jest, dlaczego jej brakuje, dlaczego ma znaczenie, S. Pinker (tł. T. Bieroń), 19 października
Steven Pinker jest mózgiem. Jest językoznawcą i psychologiem jednocześnie. Na studiach zaczytywałam się jego pracami dotyczącymi psycholingwistyki właśnie. Właściwie nie bardzo obchodzi mnie, o czym jest ta książka, jego po prostu warto czytać. Sorry not sorry. Ale w opisie wydawcy mamy:
Jak to możliwe, że gatunek, który w niecały rok opracował szczepionki na COVID-19, wytwarza tyle fake newsów, znachorskich metod leczenia i teorii spiskowych?
No bardzo chętnie się dowiem :)))
4. Kobieta w Fioletowej Spódnicy, N. Imamura (tł. W. Marczyk), 5 października
Prawie każdego popołudnia Kobieta w Fioletowej Spódnicy siada na ławce w parku, a okoliczne dzieci usiłują wciągnąć ją w zabawę. Nie domyśla się, że od dawna obserwuje ją Kobieta w Żółtym Kardiganie, która wie o niej prawie wszystko – zna jej ulubione posiłki, rozkład dnia i sposób zachowania. Wkrótce spotykają się w jednym miejscu pracy. Tam Kobieta w Fioletowej Spódnicy skupia na sobie uwagę wszystkich. Kobieta w Żółtym Kardiganie, nie zauważana przez nikogo, coraz bardziej zatraca się w szaleństwie.
Thriller psychologiczny Imamury to niepokojące studium obsesji przybierającej na sile, w której ciąg wydarzeń doprowadzi do niespodziewanego finału. To także opowieść o zazdrości, alienacji, relacjach władzy i sytuacji tych, którzy desperacko pragną, by ktoś ich zauważył.
Złotej jesieni Wam życzę 🙂
Brak komentarzy