Łamiące newsy Zapowiedzi

Co nowego – premiery stycznia 2019

20 grudnia 2018

Photo by Annie Spratt on Unsplash/made with Picfont

Nowy rok, nowy milion książek do przeczytania! Jak zawsze subiektywna i absolutnie niewyczerpująca lista ciekawych styczniowych premier.

Dziś na liście znalazło się kilka książek o ugruntowanej już pozycji na świecie – ciekawe, czy w Polsce zdobędą równie duże uznanie. Mamy tu parę pozycji z literatury faktu, trochę popularnonaukowej, ciut dziecięcej. Taki kocioł, a co!

Nasze małżeństwo, Tayari Jones, 30 stycznia 2019

Nasze małżeństwo Tayari Jones

znak.com.pl

Roy i Celestial są rok po ślubie, kiedy spada na nich niespodziewana tragedia – Roy zostaje skazany na 12 lat więzienia za przestępstwo, którego nie popełnił.

Małżeństwo staje w obliczu jawnej dyskryminacji rasowej i zostaje poddane ciężkiej próbie. Czy i gdzie kończy się lojalność? Czy powinno się walczyć o związek za wszelką cenę? Prowokująca do rozmyślań powieść, pięknie napisana, z elementami epistolarnymi od Wydawnictwo Otwarte.

Pszczelarz z Sindżaru, Mikhail Dunya, 30 stycznia 2019

Pszczelarz z Sindżaru, Mikhail Dunya

otwarte.eu

Seria wywiadów Dunyi Mikhail z kobietami porwanymi przez ISIS oraz mężczyzną, który im pomaga.

Jezydzi z Sindżaru, którzy nie zgadzają się przejść na islam są zabijani lub, w przypadku kobiet – sprzedawani. Tytułowy pszczelarz, Abdullah, przyjął uwalnianie branek za swoją misję. Przygotujcie się na drastyczne, brutalne opowieści. (Wydawnictwo Otwarte).

Pasujesz tu najlepiej, Miranda July, 16 stycznia

Pasujesz tu najlepiej, July Miranda

empik.com

Zbiór opowiadań od Wydawnictwa Pauza. Dużo szumu wokół tego tomu!

Zdaje się, że jest to pozycja z serii kocham-nienawidzę, czyli kontrowersyjna. Jeśli czasami czujecie się dziwakami, lub czujecie, że nie umiecie człowiekować w dzisiejszym świecie, sięgnijcie po tę książkę (OMG, ile nieumyślnych rymów, przepraszam za to).

Twój mózg. Jak zadbać o siebie naprawdę, Cymes Michel, 30 stycznia

Twój mózg. Jak zadbać o siebie naprawdę, Cymes Michel

taniaksiazka.pl

Mózg, jak na najważniejszy organ w naszym ciele, dostaje zdecydowanie zbyt mało uwagi na co dzień.

Z własnego doświadczenia wiem, czym może się skończyć zaniedbywanie takich rzeczy jak odstresowanie się czy dobra dla mózgu dieta. Michel Cymes opowiada jak troszczyć się o mózg i co zrobić żeby funkcjonował sprawnie jak najdłużej, ale pisze również o jego słabościach. Ciekawe,  że tak potężne narzędzie daje się tak łatwo nabrać!

F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat, opracowanie zbiorowe, 16 stycznia

F**k plastik. 101 sposobów jak uwolnić się od plastiku i uratować świat

proszynski.pl

Poradnik superbohatera od Prószyński i S-ka. Uwaga – nie chodzi o kobiety, które są nazywane plastikami (*śmiech z puszki*).

Tytuł jest oczywiście hiperboliczny, ale jeśli ma służyć szerzeniu świadomości o tym jak sami sobie trujemy środowisko – niech taki będzie. W książce znajdziemy 101 wskazówek, jak produkować mniej szkodliwych odpadów. Podejrzewam, że byłoby możliwe streszczenie ich na kilkunastu stronach, niemniej jednak przeczytam i zobaczę, bo temat jest ważny.

Mit motywacji. Jak grać, żeby wygrać, Jeff Haden, 16 stycznia

Mit motywacji. Jak grać, żeby wygrać, Haden Jeff

empik.com

Motywacja nie istnieje?. To wiele wyjaśnia 🙂

Pozycja od Wydawnictwa Marginesy rozprawia się z mitem motywacji jako przyczyny naszych działań, takiej która ma swoje źródło w konkretnym zdarzeniu czy sytuacji. Na przykładach wyjaśnia związek motywacji z sukcesem. Jeśli nie gardzicie poradnikami, można z tego coś wyciągnąć.

Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA, Michelle McNamara, 14 stycznia

Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA, Michelle McNamara

znak.com.pl

Dziennikarka na tropie psychopatycznego gwałciciela i zabójcy.

Historia oparta na faktach od wydawnictwa Znak znalazła się wśród najlepszych książek roku w Goodreads Choice Awards (więcej o laureatach tutaj). McNamara, znana dziennikarka kryminalna, poświęciła dużą część swojego życia na tropienie Zabójcy z Golden State. Opisała swoje dochodzenie, jednak książkę musiał skończyć ktoś inny – sama autorka tragicznie zginęła w trakcie śledztwa.

Kuba i Kanga, Ursula Dubosarsky, 28 stycznia

Kuba i Kanga Ursula Dubosarsky

znak.com.pl

Kuba mieszka w Australii ze swoim tatą, niedaleko australijskiego buszu. Pewnego dnia ratuje małą kangurzycę z opresji i od tej pory chłopiec i zwierzę stają się nierozłączni. Książka pomaga kształtować świadomość młodych czytelników, zwracając uwagę na tak istotne sprawy jak nielegalne polowania, prawa zwierząt i wolność.

 

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz