Zapowiedzi

Co nowego – premiery stycznia 2020

1 stycznia 2020
premiery stycznia 2020

tło: freestocks.org

W grudniu nie było, bo… nie było nic ciekawego do opisania. Co książka, to reedycja/świąteczny romans. W tym miesiącu jest trochę lepiej 🙂

1. Miejsce dla nas, Farheen Mirza Fatima, 29 stycznia (tł. póki co nieznany)

Miejsce dla nas okładka

wydawnictwoniezwykle.pl

Debiutancka powieść autorki i „debiut” Sarah Jessica Parker w roli wydawcy.

Miejsce dla nas opowiada o imigrantach w USA – to temat poruszany w literaturze wielokrotnie, niełatwy i wciąż aktualny. Tym razem poznajemy muzułmańską rodzinę, która gromadzi się, żeby świętować ślub Hadii – najstarszej z trójki rodzeństwa (są jeszcze Huda i Amar) i dzieci Layli i Rafiqa. Fabuła rozciąga się na kilkadziesiąt lat i śledzimy wydarzenia z perspektywy każdego z członków rodziny. Jako drugie pokolenie, Hadia, Huda i Amar zmagają się z określeniem swojej tożsamości i z pogodzeniem tradycji i wierzeń z życiem we współczesnej Ameryce. Prowadzi to, m.in. do odizolowania się Amara od rodziny na kilka lat. Z kolei ich rodzice starają się przekazać im wszystko, co ich zdaniem najważniejsze w tych tradycjach i wierzeniach.

2. Zgiń, kochanie, Ariana Harwicz, 29 stycznia (tł. Agata Ostrowska)

zgiń, kochanie okładka

wydawnictwopauza.pl

O macierzyństwie inaczej. O macierzyństwie przez pryzmat seksualności i odizolowania od ludzi.

Bezimienna narratorka zamieszkała z mężem na francuskiej wsi, z dala od cywilizacji, i właśnie urodziła dziecko, którego nie chciała. Walczy z samotnością, nudą i rozbuchanym popędem seksualnym. Ale nie walczy jak typowa bohaterka – zamiast smutku, emocjonalności i zamknięcia się w sobie, staje się czarnym charakterem, wzbudzając w czytelnikach wzdrygnięcia oburzenia i odrazy. Podobno jest to „lynchowska” książka.

3. Opiekunka: Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera, Andrea Gillies, 15 stycznia (tł. Zbigniew Zawadzki)

Opiekunnka okładka

czarne.com.pl

Autorka zabiera nas w podróż, a raczej spacer, przez meandry zapadania się ludzkiego umysłu. Opiekowała się swoją teściową, której świadomość stopniowo pogrążała choroba Alzheimera. Jak być przy osobie, która tego doświadcza? Jak radzić sobie z tak trudnym procesem i obserwowaniem go? Jak rozwija się choroba? Nie ukrywam, że żałuję, że ta książka nie wyszła kilkanaście lat wcześniej – w mojej rodzinie zaistniała bardzo podobna sytuacja, kiedy moja mama zajmowała się moją babcią, która, jak mi się wtedy wydawało, przestawała być moją babcią minuta po minucie.

4. Królowa niczego, Holly Black, 15 stycznia (tł. Stanisław Kroszczyński)

Królowa niczego okładka

wydawnictwo-jaguar.pl

To kolejna książka w cyklu The Folk of the Air. Tęsknię ostatnio za fantasy i powracam do epickich światów mitycznych stworzeń, wielkich wojen i wypraw, wybrańców i przeklętych. Stąd rzadki przypadek tomu z serii w postach Co nowego.

Zarys cyklu: Gdy Jude miała 7 lat, jej rodzice zostali zamordowani, a ona sama została porwana do krainy elfów. Akcja książki „dogania” Jude w wieku 17 lat, kiedy ta próbuje znaleźć dla siebie miejsce na dworze jako człowiek, pomimo pogardy ze strony księcia Cardana (t. I, Okrutny książę). Dzięki intrygom i… cwaniactwu, zdobywa znaczącą pozycję przy tronie. W jej najbliższym otoczeniu kryje się zdrajca, którego musi zdemaskować, żeby chronić bliskich i siebie (t. II, Zły król). W Królowej niczego wygnana Jude, próbując ocalić życie swojej siostry, wraca do krainy Cardana, która stoi na skraju wojny. Wkrótce Jude znajduje się w epicentrum konfliktu, uwikłana w intrygi i spiski.

Cykl zaliczany jest do fantastyki young adult, więc nie każdemu fanowi klasycznego fantasy będzie pasował. Ja lubię!

5. Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze, Łukasz Lamża, 29 stycznia

Światy równoległe okładka

czarne.com.pl

Przy ogromie dostępnych źródeł informacji trudno bronić się przed pseudonauką, czego najlepszym dowodem są wymienieni w podtytule płaskoziemcy, homeopaci, czy antyszczepionkowcy. Łukasz Lamża jest dziennikarzem naukowym i filozofem, więc może być ciut bardziej wiarygodnym źródłem niż Karina z Facebooka czy artykuły na Onecie. Lamża dąży do prawdy, błądząc w labiryncie pseudonauki, a my, maluczcy czytelnicy, mamy okazję mu w tym towarzyszyć.

6. Dom na kurzych łapach, Sophie Anderson, 29 stycznia (tł. Przemysław Hejmej)

Dom na kurzych łapkach okładka

wydawnictwokobiece.pl

Na koniec książka dla nieco młodszych czytelników.

Główny wątek jest fantastyczny! Marinka mieszka ze swoją babcią w domu, który może… wędrować. Babcia nie jest zwykłą babcią – strzeże bramy między światami i jest przewodnikiem dla umarłych. Wnuczka Baby Jagi nie ma łatwo – ludzie nie przepadają za miejscami kojarzącymi się ze śmiercią, więc Marinka nie ma przyjaciół. Do czasu, kiedy poznaje kogoś ze świata umarłych, wywracając do góry nogami świat swój i babci. Babcia znika, a Marinka musi ją odnaleźć i uratować. Baśniowy klimat zawsze najs 🙂

I to tyle.

Niech Wam się w 2020!

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz