We wrześniu przeczytamy nowe książki Jakuba Małeckiego, Eleny Ferrante, Doroty Masłowskiej… będzie z czego wybierać!
1. Zakłamane życie dorosłych, Elena Ferrante (tł. Lucyna Rodziewicz-Doktór), 2 września
Nowa powieść autorki Genialnej przyjaciółki. Neapol w latach 90., trzynastoletnia Giovanna – dorastająca, zmieniająca się. Podsłuchuje rozmowę rodziców o tym, że upodabnia się do ciotki – brzydkiej, niebezpiecznej kobiety. Giovanna pierwszy raz słyszy o ciotce Vittorii i kiedy się z nią spotyka, poznaje jej punkt widzenia – że to ojciec Giovanny jest kłamcą, chciwcem i manipulatorem. Uniwersalne motywy dorastania, zakłamania dorosłych, różnic społecznych, połączone z piękną prozą Ferrante – przepis na sukces.
2. Stacja Tokio Ueno, Yu Miri (tł. Dariusz Latoś), 7 września
Bohaterem tej książki jest duch. Ale zanim, jak wielu, machniecie ręką, bo to „fantastyka”, przeczytajcie opis do końca. Kazu za życia nie zaznał wielu sukcesów czy wygód, daleko było mu do szczęścia. Bliscy odchodzili, tsunami pozbawiło go dachu nad głową. Mieszkał w parku Ueno, który teraz, po śmierci, odwiedza. To książka o Japonii, o jakiej się nie mówi – o Japonii ludzi biednych i bezdomnych.
3. Jesień, Ali Smith (tł. Jerzy Kozłowski), 2 września
Pierwsza z czterech książek z cyklu „Pory roku”. Trzydziestoletnią Elisabeth i Daniela, człowieka starszego od niej o ponad 70 lat, łączy wyjątkowa relacja, którą trudno nazwać. Elisabeth czuwa przy mężczyźnie w domu opieki, podczas gdy on śni o przeszłości. Młodość kontra starość, przyszłość kontra przeszłość, a w centrum tego wszystkiego – Brexit. Książka jest reklamowana jako pierwsza „post-Brexitowa” powieść.
4. Jak przejąć kontrolę nad światem 2, Dorota Masłowska, 2 września
Druga część spostrzeżeń Doroty Masłowskiej o obecnym stanie kultury, mediów, człowieka. Codzienne sytuacje stają się przyczynkiem do głębokich analiz – od pozornie błahej wizyty na poczcie, po pandemię i jej konsekwencje dla nas, „jednostek”. Ciekawe, jak zostanie odebrana ta pozycja po małym „marketingowym skandalu” z udziałem Masłowskiej.
5. Drogi Edwardzie (tł. Ewa Borówka), 2 września
Edward ocalał. Jest jedynym, który przetrwał katastrofę lotniczą. Wśród pasażerów była cała jego rodzina. Staje się obiektem zainteresowania świata, w którym nie potrafi się odnaleźć. Czy powinien czuć się szczęściarzem, skoro przeżył, choć stracił najbliższych?
6. Małe Licho i lato z diabłem, Marta Kisiel
Kolejna część przygód wyjątkowych postaci Marty Kisiel – Małego Licha i Bożka. Tym razem odpoczywają od szkoły i cieszą się wakacjami w lesie. Jeśli wasze dzieci lubią bardzo śmieszno, trochę straszno – polecam! Alleluja! No i te ilustracje <3
7. Ballada o lutniku, Wiktor Paskow (tł. Mariola Mikołajczak), 30 września
W komunistycznej Sofii żyje dorastający chłopiec, Wiktor. Georg Henig, lutnik w podeszłym wieku, jest jego mistrzem. Nie tylko w rzemieślnictwie. Widzimy Bułgarię i Heniga oczyma chłopca – przyszło mu dojrzewać w czasach, kiedy mistrzowie tacy jak Henig klepią biedę. Książka ma niewiele ponad 200 stron, ale niech was nie zwiedzie mały rozmiar – ładunek emocjonalny będzie znaczący. P.S. To książka z lat osiemdziesiątych! Dopiero teraz przetłumaczona na polski.
8. Dodatkowa dusza, Wioletta Grzegorzewska, 30 września
To historia ojca i syna, walczących o przetrwanie i tożsamość w wojennej Warszawie. Tym bardziej poruszająca, że oparta na prawdziwych wydarzeniach. Ojciec – Julian – ucieka z transportu do Treblinki i choć uszedł z życiem, musi się ukrywać. Syn – Marcin – mimo zaledwie 13 lat konspiruje przeciw najeźdźcom.
9. Saturnin, Jakub Małecki, 16 września
Opis wydawcy:
Przez błąd na bilecie kilkuletni Satek wierzy, że autobus, którym jeździ do szkoły w Radziejowie, zahacza o tajemniczą krainę. To tam, jak podejrzewa chłopiec, zazwyczaj przebywa jego milczący, skryty dziadek.
Dwadzieścia lat później Saturnin mieszka w Warszawie, pracuje jako sprzedawca i trzyma się z dala od tajemniczych krain. Pewnego dnia dziadek znika i Saturnin musi wrócić w rodzinne strony. Wspólnie z matką rusza jego śladem i coraz głębiej zapuszcza się w przeszłość. To, co odkryje, zburzy jego świat.
Brak komentarzy