Zapowiedzi

„Żółty ptak śpiewa” – poruszająca powieść o Żydach w wojennej Polsce

10 marca 2020
Jennifer Rosner, Żółty ptak spiewa

Akcja powieści „Żółty ptak śpiewa” rozgrywa się w okupowanej przez nazistów Polsce. Opowiada o losach Żydówki Róży i jej córki Sziry, ukrywających się przed okupantami. Książka ma swoją premierę jutro, 11 marca.

Cisza za życie

Akcja powieści rozgrywa się w 1941 roku. Róża ukrywa siebie i Szirę przed bezwzględnymi nazistami. Dla Sziry to wyjątkowo trudne – jej niezwykłe zdolności muzyczne kłócą się z przymusem zachowania ciszy, od której zależy życie jej i jej matki. Zdając sobie z tego sprawę, Róża opowiada córce historię o dziewczynce z zaczarowanego ogrodu, której nie wolno wydać najmniejszego dźwięku. Zamiast tego, muzykę grającą w głowie dziewczynki wydobywa z siebie w jej wyobraźni żółty ptak. Szira tworzy dzięki tej opowieści swój sekretny świat dźwięków, w którym czuje się bezpieczna. Jednak prawdziwy świat staje się w końcu na tyle niebezpieczny, że Róża musi podjąć decyzję, której nie powinien musieć podejmować żaden rodzic – czy zatrzymać dziecko przy sobie, pomimo niebezpieczeństwa, czy dać jej szansę na przetrwanie osobno?

Tragedia inspiracją

Druga wojna światowa wciąż jest bardzo bogatym źródłem inspiracji dla artystów. W dobie ogromnej popularności fikcji historycznej powieści osadzone w świecie wojennym nie są niczym wyjątkowym. Trzeba jednak docenić autorkę, Jennifer Rosner, za ogrom pracy i zaangażowanie włożone w stworzenie Żółtego ptaka. Rosner była w Polsce, zgłębiając temat Holocaustu, odwiedzając miejsca zagłady Żydów i rozmawiając z tymi, którzy przeżyli. Na stronie Rosner można znaleźć zdjęcia z Polski i listę książek, które posłużyły jej jako materiały źródłowe.

Uczynienie Sziry muzycznym geniuszem ma osobiste powiązanie z autorką – jej córki nie słyszą (o ich wychowaniu napisała książkę If a Tree Falls); dlatego też Rosner często porusza w swoich tekstach motywy dźwięku i ciszy.  Jeśli w ludzkich tragediach można znaleźć jakiś pozytyw, to właśnie taki – można je opowiedzieć, poruszyć nimi ludzi.

Żółty ptak śpiewa ukaże się nakładem Wydawnictwa Otwartego. Tłumaczyła Aleksandra Wolnicka.

Zapowiedzi książek szukajcie na bieżąco tu.

Może również spodoba Ci się:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz